Περιστέρι-Πανιώνιος 74-71: Ντέρμπι με νικητές τους «Πρίγκιπες» (photos)

Σε ένα ματς που θύμισε ντέρμπι του παρελθόντος το Περιστέρι τελικά κατέβαλε την αντίσταση του Πανιωνίου και πήρε τη νίκη με 74-71

Ο Ράιαν Χάροου ήταν στα πιτς λόγω θλάσης όμως το Περιστέρι έχει και άλλους τρόπους για να κερδίζει ακόμα και ματς τα οποία είναι ντέρμπι όπως έκανε κόντρα στον Πανιώνιο του οποίου και επικράτησε με 74-71 για την ένατη αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε στο... νήμα του μαχητικότατου Πανιωνίου, για την 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, με τους «κυανέρυθρους» να «πληρώνουν» λάθη και αστοχία στα τελευταία 40΄΄ για τη λήξη της αναμέτρησης. Η σημερινή νίκη ήταν η 8η του Περιστερίου στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Πανιώνιος υπέστη την 6η απώλεια και 4η εκτός έδρας σε ισάριθμες δοκιμασίες μακριά από τη Νέα Σμύρνη.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στο παρκέ και στο 5΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το υπέρ του 7-13. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδεσαν την άμυνα τους και με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (21-18). Στη δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα, βασιζόμενο στην άμυνα και τις επιθετικές εμπνεύσεις του Γκρέι, για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (38-34).

Στην τρίτη περίοδο, ο Πανιώνιος «πάτησε» στην αδυναμία που παρουσίασαν οι γηπεδούχοι στην επίθεση και στο 26΄ ανέκτησε το προβάδισμα με 45-47. Και πάλι όμως το Περιστέρι βρήκε τις λύσεις, μέσα από την άμυνα, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +1 (52-51). Στον... επίλογο του αγώνα, ο Πανιώνιος είδε τον Μπέρι να «συνδέεται» από τα 6.75 και με δύο τρίποντα του να πρωτοστατεί στο σερί 0-9 των «κυανέρυθρων» για το 52-60 στο 33΄. Το Περιστέρι, πάντως, δεν κατέθεσε τα όπλα, βρήκε τα μακρινά σουτ και στο 39΄ ισοφάρισε σε 71-71. Λάθη και αστοχία στοίχισαν στους φιλοξενούμενους στο τελευταίο λεπτό, με τον Μπέντιλ να σημειώνει την ανατροπή από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και να γράφει το τελικό 74-71.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)