Γκάζια Ρεθύμνου για πλέι όφ

Συνέχεια στην... καταδίωξη της οκτάδας, που οδηγεί στα πλέι οφ, έδωσε το Ρέθυμνο και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Οι Κρητικοί υπερασπίστηκαν με 103-67 την έδρα τους, απέναντι στα Τρίκαλα, για την 24η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 9-15 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους και καταδικασμένους σε υποβιβασμό στην 21η ήττα τους.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Άντονι Λι με 23 πόντους και 17 (!) ριμπάουντ, ενώ από τα Τρίκαλα, που παρατάχθηκαν με μόλις επτά παίκτες στο παρκέ, ξεχώρισε ο Ερβιν Μόρις με 22 πόντους.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων σε ριμπάουντ (47 έναντι 19 των Τρικάλων) και δημιουργία (33 ασίστ έναντι 15 των Τρικαλών) δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν... ανάσα. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τους Κρήτες μπροστά στο σκορ με 24-20, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-6 και στο 15΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (46-26), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Για την... ιστορία, η διαφορά έφτασε στο 36΄ ακόμη και τους 40 πόντους (99-59).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Κώττας 6, Μούντι 12 (6 ασίστ), Γιαννόπουλος 16, Χίκι 8 ασίστ, Γκούντγουϊν 12 (6/8 δίποντα), Χριστοδούλου 17 (5/6 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Στεφανίδης 2, Δραγάτης 2, Θεοδωρίδης 3, Λι 23 (8/11 δίποντα, 17 ριμπάουντ), Ντισίλντς 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Σλαφτσάκης 3, Καραγιώργος 12, Τέγιτς 12, Καλογιαννίδης 14, Μόρις 22 (6 ασίστ), Γιανναράς 4, Τάταρης.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)