Δια πυρός και σιδήρου η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε το θρίλερ στην Χαλκίδα επικρατώντας της Κύμης με 79-77.

Ιδρωσε, αλλά κατάφερε να περάσει από το κατάμεστο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» η ΑΕΚ, επικρατώντας με 79-77 της Κύμης, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Α1. Το τρίποντο του ΜακΦέιντεν δεν βρήκε στόχο ευτυχώς για την Ένωση. Στα μεγάλα σουτ του Μάικ Γκριν, αλλά και στην αστοχία των παικτών της Κύμης στο τέλος, κυρίως από τη γραμμή του φάουλ οφείλεται η 8η ήττα της ομάδας της Εύβοιας. Με 19 πόντους και 7 κερδισμένα φάουλ ο Χάρις Μάνι ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Η Κύμη προερχόταν από 5 νίκες στα τελευταία παιχνίδια της, απέδειξε ότι είναι φορμαρισμένη και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους. Ομως, η ΑΕΚ, εστω κι αν έπαιζε εκτός έδρας, είχε τον κόσμο με το μέρος της, αφού πολλοί φίλαθλοι ταξίδεψαν μέχρι τη Χαλκίδα για να συμπαρασταθούν στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα. Η Κύμη προηγήθηκε με 19-10 και 24-16, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με σερί 11-0 για το 24-27. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +2, 42-40.

Στην τρίτη περίοδο η Κύμη με σερί 7-0 ξέφυγε με +7, 51-44, ενώ στο 30΄ διατηρούσαν το προβάδισμα, 60-56. Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 67-67 και 70-70 δια χειρός Μπάρλοου. Το παιχνίδι ήταν θρίλερ στο τέλος, με τον Μάικ Γκριν να σημειώνει τους 8 από τους 9 τελευταίους πόντους της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (2), Οκερεαφόρ 6 (1), ΜακΓκί 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (2), Σμιθ 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (3), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.