Το Ρέθυμνο έβαλε φρένο στην Κύμη

Το Ρέθυμνο σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Κύμης, επικρατώντας εντός έδρας με 83-73.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 22 πόντους, ενώ από τη Κύμη ο Κάιζερ με 21 πόντους.

Η Κύμη πήγε στην Κρήτη με ανεβασμένη την ψυχολογία από τις τρεις σερί νίκες της αλλά το Ρέθυμνο με «όπλο» του τα καλύτερα ποσοστά του σε επίθεση και το μεγαλύτερο βάθος στο πάγκο του κατάφερε και πήρε μια νίκη-χρυσάφι και να απομακρυνθεί από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα της Εύβοιας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα προηγούμενη με 8-2 στο 3΄ αλλά το Ρέθυμνο αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 13-13 (7'). Το τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-22 χάρη σε 2 συνεχόμενα καλάθια του Γιαννόπουλου. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 40-39 υπέρ της ομάδας του Βετούλα.

Στην τρίτη περίοδο ο Γιαννόπουλος «πήρε φωτιά» και με συμπαραστάτη τον Άρμστεντ κατάφερε να δώσει στην ομάδα διαφορά 5 πόντων (59-54 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας συνέχισε να είναι θρίλερ με την Κύμη, παρά την γενικότερη αστοχία της, να παλεύει για την νίκη μέχρι την τελευταία στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι με τον Κάιζερ μείωσαν σε 74-71 40΄΄ πριν την λήξη, όμως το Ρέθυμνο όμως έδειξε χαρακτήρα και υπερασπίστηκε την έδρα του παίρνοντας την νίκη με το τελικό 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-73

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 16, Χριστοδούλου 8, Μούντι 9 (2), Λι 2, Αρμστεντ 18 (3), Ντάνιελς 8, Κώττας, Στεφανίδης, Γιαννόπουλος 22 (4), Μόρισον.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12 (2), Οκεαφόρ 3 (1), Τσαγκαράςκης 8 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΓκί 9 (10 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 12 (1), Γερομιχαλός, Γλυνιαδάκης 2, Σακελλαρίου, Κάιζερ 21, Μπάρλος 3 (1), Σμιθ 3.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι