Basket League: Άρης - ΠΑΟΚ 62-57 (photos)

Ο Άρης ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης που είχε διακοπεί και επαναλήφθηκε για τη 2η αγωνιστική της Basket League επικρατώντας στο «Nick Galis Hall» 62-57 του ΠΑΟΚ.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, αφού είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και πρόσφερε συγκινήσεις στους φιλάθλους του μπάσκετ που το παρακολούθησαν. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ριντ με 16 πόντους. Οι «κίτρινοι» πλησίασαν από την τέταρτη θέση τον τρίτο ΠΑΟΚ στους δύο βαθμούς (23 έναντι 25) στη βαθμολογία.

Αρχικά, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 0-7, 7-14 και 9-16, όμως ο Άρης με επιμέρους σκορ 10-1 πέρασε μπροστά με 19-17 με τρίποντο του Ριντ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο με τους Θεσσαλονικείς να εναλλάσσονται στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε με 34-27, όμως δέχθηκε απάντηση 9-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 34-36. Ακολούθησαν νέες εναλλαγές, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι 48-45.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση στηριζόμενος κυρίως στα επιθετικά ριμπάουντ όταν βρέθηκε σε δύσκολη θέση στο παιχνίδι.

Χαρακτηριστικό του αγώνα η νευρικότητα και η μεγάλη αστοχία, κάτι που φαίνεται και από το χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση από πλευράς των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 29-27, 48-45, 62-57.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Ριντ 16 (2), Τόμας, Χαρίσης 3, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 11, Νέιμικ 7, Μούρτος 7, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 11.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 12 (2), Λιάπης, Κάρτερ 11 (2), Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 8 (2), Οντουμ 9, Βον 11, Σαλούστρος 4.

Δείτε το LIVE του Onsports και τις φωτογραφίες:

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ