Πανελευσινιακός – Άρης 70-78

Με το δεξί ξεκίνησε ο Άρης τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα καθώς πέρασε από την Ελευσίνα με 78-70.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα, αλλά η μεγάλη διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο όταν οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν απόλυτα και με επιμέρους σκορ 25-12 όχι απλά πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά ξέφυγαν κιόλας, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν αλλά να μην καταφέρνουν να μπουν ξανά στο ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας είχε τη μορφή ντέρμπι με το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα να προηγείται με 19-18, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο (+3), 43-40.

Στην τρίτη περίοδο έμελλε να γίνει και η διαφορά που θα έκρινε το ματς, καθώς το 25-12 υπέρ των φιλοξενούμενων έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Στα τελευταία δέκα λεπτά η ομάδα της Ελευσίνας προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 19 πόντους, ενώ ο Μάρεϊ σημείωσε 15 για τους ηττημένους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 43-40, 55-65, 70-78

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Κοξ 15 (5), Ρόμπινσον 12 (2), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 4, Μάρεϊ 14, Αθανασούλας 11 (3), Μάρτσοβιτς 14 (2), Δορκοφίκης, Ιωάννου

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (2), Μανωλόπουλος, Γκίκας 3 (1), Τόμας 18 (2), Βεζένκοφ 19 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 12 (2), Σίμτσακ 2

Gala κάτω απ' την Ακρόπολη με συγκίνηση και αναμνήσεις από τον Παύλο Γιαννακόπουλο
Διαιτητής δεν απέβαλε τον Μέσι για να πάρει τη φανέλα του!
ΠΑΟΚ: Χωρίς Ζίβκοβιτς στο Βόλο
KAE Παναθηναϊκός AKTOR: «Ακόμη μια φορά αδιάβαστη η ΚΑΕ Ολυμπιακός»