Πανιώνιος: «Καθάρισε» στο φινάλε (photos)

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από το κλειστό της Κανήθου ο Πανιώνιος, κερδίζοντας με 80-73 τον Ίκαρο Χαλκίδας.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον αντίπαλό τους και προηγήθηκαν με 7-2 στο 5’, αλλά ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο, με 17-15’. Πόντο πόντο κινήθηκαν στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι, πριν οι φιλοξενούμενοι ξεσπάσουν στα τελευταία λεπτά πριν από το ημίχρονο, για το υπέρ τους 40-30 στο 20’. Στο δεύτερο μέρος οι Νεοσμυρνιώτες διατήρησαν την πρωτοπορία, παρότι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του ματς να αποσπαστούν από τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη (48-53 στο 30’ 57-59 στο 34’). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή του και έφθασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, έκτου σε οκτώ αγώνες τους στην Basket League ΟΠΑΠ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους, ενώ είχαν και πάλι πρώτο σκόρερ τον Έρικ Μακ Κόλουμ με 17 πόντους, συν τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ. Ο Λάντον Μίλμπουρν συνείσφερε 16 πόντους και έξι ριμπάουντ και ο Μαρκ Κάρτερ 15 πόντους και δύο κλεψίματα. Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης, από την πλευρά των ηττημένων, είχε μεν 21 πόντους αλλά με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας, συν δύο ασίστ και τέσσερα λάθη.

Διαιτητές: Χ. Χριστόπουλος, Μητσόπουλος, Τσώνος.
Δεκάλεπτα: 15-17, 30-40, 48-53, 73-80.
Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 9 (3), Γκόβενς 8 (2), Παπανικολόπουλος 7 (1), Άσκα 10, Μανωλόπουλος, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 21 (1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 2, Ρίτσαρντς 2, Μπέμπης.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 17 (2), Ντούβνιακ 2, Κάρτερ 15 (3), Μίλμπουρν 16 (4), Αθανασούλας, Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 8, Μίσελ 1, Σίμτσακ, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 7 (1).

Τσεχία-Ελλάδα 67-71: Νίκη με ανατροπή για την Εθνική Νεανίδων και 2/2 στο Eurobasket U18
Νιόπλιας: «Αν δεν κάνουμε μεταγραφές, κλάψτε μανούλες» (video)
Εθνική Ανδρών: «Μάθημα» διαιτησίας και επίσημο διπλό
Δανεικός στην Μπόρνμουθ από την Μπαρτσελόνα ο Νέτο

DPG Network

Τρόμος στην Αγία Παρασκευή: Άγρια επίθεση σε 17χρονο για 5 ευρώ – Λιποθυμία και κακώσεις στο κεφάλι

ΕΟΔΥ: Στο 18,55% το ποσοστό θετικότητας του κορονοϊού στους δειγματοληπτικούς ελέγχους

Τσίπρας: Ο προπαγανδιστικός μηχανισμός της ΝΔ λειτουργεί με όρους κοινών εκβιαστών

Ανδρουλάκης σε Μητσοτάκη: Για ποιο λόγο ήμουν υπό παρακολούθηση; Ποιοι κατέχουν το Predator;