ΚΑΟΔ: «Χρυσή» νίκη στην Κηφισιά

Την πρώτη του νίκη στην Basket League ΟΠΑΠ πήρε με πρωταγωνιστή τον Λίνο Χρυσικόπουλο ο ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε 95-84 της Νέας Κηφισιάς εκτός έδρας και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της. Δεν έφτασαν οι 30 πόντοι του Κρόκερ.

Ο Χρυσικόπουλος είχε 17 πόντους (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη του τον Πολκ, ο οποίος είχε 22 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κρόκερ με 30 πόντους (7/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7/9 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 9 κερδισμένα φάουλ.

Η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε 29-18. Ωστόσο, δεν είχε ανάλογη συνέχεια, με αποτέλεσμα να χάσει το προβάδισμά της στο τρίτο δεκάλεπτο. Το 65-67 της αρχής του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν η τελευταία φορά που έμεινε σε επαφή με το σκορ. Ακολούθησε σερί 9-0 (65-76) για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν και διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 47-40, 59-62, 84-95.

Νέα Κηφισιά: (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 9 (2), Λιακόπουλος 9 (1), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 30 (3), Κομποδιέτας, Μενουδάκος, Σιούτης 3 (1), Ψαθάς 2, Γκάρετ 12, Γουντς 9, Τσαλδάρης 2, Μπάρλος 8.

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6 (1), Τσόβιτς 2, Λάζεριτς 15 (1), Πολκ 22 (6/7τρ.), Βον 6, Μάρκοβιτς 8, Σπυριδωνίδης 4 (1), Μπάβτσιτς 3, Ζάρας 8, Μπένας 4, Χρυσικόπουλος 17 (3).