Ολυμπιακός: «Μίλησε» και πάλι ο Λοτζέσκι

Με κορυφαίο για έναν ακόμη αγώνα του τον Ματ Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός επικράτησε 78-57 του Ηλυσιακού στα Ιλίσια και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Ο Αμερικανοβέλγος γκαρντ «ξελάσπωσε» τους Πειραιώτες όταν οι Ιλισιώτες προκάλεσαν προβλήματα στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Λοτζέσκι είχε 21 πόντους (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κερδισμένα φάουλ.

Δεύτερος καλύτερος παίκτης των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Έισι Λο με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Δεν έπαιξε ο Στράτος Περπέρογλου λόγω τραυματισμού, ενώ το ντεμπούτο του στην Α1 έκανε ο Γιάννης Παπαπέτρου. Για τους ηττημένους που γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς στην Basket League ΟΠΑΠ ξεχώρισε ο Νίκος Χατζής με 16 πόντους.

Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν οι 25 ασίστ του Ολυμπιακού έναντι των μόλις 9 του Ηλυσιακού, η ευστοχία στις βολές, όπου οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν 75%, ενώ οι αντίπαλοί τους 50% και τα δίποντα (50% έναντι 34%).

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν κατάφερνε να πάρει μεγάλη διαφορά, με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να πλησιάσει στους πέντε πόντους αρκετές φορές στην τρίτη περίοδο και να… αγχώσει τους Πειραιώτες. Ωστόσο, κάποια συνεχόμενα καλάθια του Σέντρικ Σίμονς και η ψυχραιμία του Ματ Λοτζέσκι στην τελευταία περίοδο ώθησαν τους «ερυθρόλευκους» στην άνετη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 25-36, 44-51, 57-78.

Ηλυσιακός (Δημήτρης Λιόγας): Καυκής 6, Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 3 (1), Σμιθ 6 (1), Χατζής 16 (2), Δορκοφίκης 9 (1), Στέφενς 5, Βαβάτσικος, Ιωάννου, Τζουγκαράκης, Μποτζ 4 (9ρ.), Αντερσον 8 (2)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 7 (1τρ., 6ασ.), Ντάνστον 5, Σπανούλης 3 (1τρ., 10ασ.), Παπαπέτρου, Σλούκας 5 (1), Σίμονς 9, Λοτζέσκι 21 (3τρ., 8ρ.), Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 2

Άρης: Ανακοινώθηκε ο Κολάσο