“Διπλό” με ανατροπή ο Πανιώνιος

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 12 πόντους (32-20 στο 18'), ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει τελικά με 68-63 του Ρεθύμνου, στο ματς που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης”. Ο 'Ερικ ΜακΚόλουμ ήταν ο κορυφαίος των “κυανέρυθρων” ενώ από τους οικοδεσπότες ξεχώρισε ο Νίκος Αγγελόπουλος!

Οι γηπεδούχοι με επιθετική αιχμή τον Τζάστιν Χαρτ προσπάθησαν να επιβάλλουν από νωρίς τον δικό τους ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο τα κατάφεραν αφού ανέλαβε δράση και ο Γιάννης Καλαμπόκης. Αυτό είχε ως συνέπεια στο 18' ν' ανεβάσουν τη διαφορά στους 12 πόντους (32-20), έπειτα από μία εύστοχη βολή του Ανδρέα Κανονίδη.

Σ' εκείνο το σημείο οι “κυανέρυθροι” βελτίωσαν την άμυνα τους κι έτρεξαν ένα σερί 8-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν σε αυτό το ρυθμό και από τη στιγμή που πήραν το προβάδισμα (44-43) με δύο βολές του Έρικ ΜακΚόλουμ και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 47-44.

Το μομέντουμ ήταν υπέρ των “κυανέρυθρων” και το εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 68-63. Δύο δεύτερα πριν την εκπνοή και με το σκορ στο 66-63, ο Αγγελόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και απόλεσε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Πηλοΐδης, Ταβουλαρέας
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 32-28, 44-47, 63-68
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 6, Αγγελόπουλος 16(2), Προύιτ 4, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 9, Κανονίδης 1, Σίνης , Άρμπετ 2, Λάτοβιτς 2, Κουάμε 7, Γκάμπριελ 8.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 15(3), Σταμάτης, Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 7(1), Μισέλ 1, Μίλμπουρν 11(1), Αθανασούλας, Μπατής 8(1), Σίμτσακ 7, Καββαδάς 3, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 3, Σαλούστρος.

Άρης: Ανακοινώθηκε ο Κολάσο