Σαν(τυ)...φώνας ο Παναθηναϊκός 92-50 το Ρέθυμνο (photos+videos)

Από αλλού το περίμεναν οι μετεωρολόγοι και από αλλού τους... ήρθε. Ο Παναθηναϊκός σαν άλλος τυφώνας Σάντι “χτύπησε” στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων και διέλυσε την... ανοχύρωτη ομάδα του Ρεθύμνου με σκορ 92-50 με όλους τους “πράσινους” να σκοράρουν.

Είδηση δεν αποτελεί η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ρεθύμνου, αλλά η αυξανόμενη άνοδος στην αγωνιστική εικόνα του “τριφυλλιού”. Μετά την εντυπωσιακή νίκη επί της Ολίμπια μέσα στην Λουμπλιάνα πριν από τρία βράδια, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν τις πολύ καλές τους εμφανίσεις επικρατώντας αυτήν την φορά επί του Ρεθύμνου με 92-50.

Ένα από τα θετικότερα στοιχεία για τον Αργύρη Πεδουλάκη (αν όχι το σημαντικότερο) είναι ότι είδε τους παίκτες του σε ένα παιχνίδι με όχι υψηλό δείκτη επικινδυνότητας να παρουσιάζονται απόλυτα σοβαροί σε όλη την διάρκειά του, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους Κρητικούς για να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η... εύκολη μέρα από το πρωί φαίνεται

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του από το πρώτο δεκάλεπτο με τον Γιόνας Ματσιούλις να είναι “ζεστός” από τις γωνίες και με δύο τρίποντα του Λιθουανού οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 10-5. Ο Αργύρης Πεδουλάκης αποφάσισε να αφήσει εκτός πέντε πρώτων τους Άρμστρονγκ και Ούκιτς δηλώνοντας στις θέσεις τους, τους Σοφοκλή Σχορτσανίτη και Ντέργουιν Κίτσεν. Την ίδια ώρα ο Στέργιος Κουφός έβλεπε τον Μαρκ Κάρτερ να είναι ο μόνος που σκοράρει για την ομάδα του (πέτυχε τους 9 πρώτους πόντους του Ρεθύμνου), ενώ με καλάθι του Τζέι Μπράουν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-14 στο 7'.

Λίγο πριν είχαν περάσει στο παρκέ, οι Τσαρτσαρής και Λάσμε με τον τελευταίο να ξεκινάει τις... πτήσεις από νωρίς. Η διαφορά μεγάλωνε με τον Αργύρη Πεδουλάκη να αλλάζει συνεχώς σχήματα και να χρησιμοποιεί για αρκετή ώρα τον Πάνκο σε θέση “3”, με Τσαρτσαρή στο “4” και Λάσμε στο “5”. Μάλιστα ο Γκαμπονέζος με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών έκανε το 26-16 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο +25 χωρίς καμιά αντίσταση

Οι Κρητικοί μάλλον περίμεναν να βρουν τον Παναθηναϊκό πιο... χαλαρό, αλλά ατύχησαν. Ο Πεδουλάκης έδινε συνεχείς οδηγίες και μετά το 29-16 δια χειρός Ούκιτς, ο Λάσμε υπέπεσε στο τρίτο του φάουλ με τον Άρμστρονγκ να περνάει στο παρκέ. Ο Αμερικάνος έδειξε σε αρκετά καλή κατάσταησ και με 4 συνεχόμενους πόντους του το σκορ έγινε 35-18. Ο προπονητής των Κρητικών επέμεινε για αρκετή ώρα σε άμυνα ζώνης, με τον Παναθηναϊκό όμως να έχει πάρα πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Χαρακτηριστική φάση ήταν αυτή που κατέληξε σε καλάθι από λέι απ του Πάνκο (37-20 στο 14). Η μπάλα πέρασε με αστραπιαία ταχύτητα από όλα τα “πράσινα” χέρια και κατέληξε με περισσή ευκολία στο διχτάκι του Ρεθύμνου. Η διαφορά, όσο πλησίαζε το ημίχρονο όλο και ανέβαινε και με καλάθι του Άντι Πάνκο έφτασε στους 25 πόντους, 50-25, όση ήταν και με την συμπλήρωση των 20 λεπτών αγώνα, ύστερα από το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Μάικ Μπράμος.

Και νέο μπλακ όαυτ ο Λάσμε

Όπως γίνεται αντιληπτό το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Αγωνία για τον νικητή δεν υπήρχε, παρά μόνο για την τελική διαφορά του αγώνα. Οι “πράσινοι” είχαν κατεβάσει ρυθμό στην απόδοσή τους, κάτι που δεν άρεσε καθόλου στον Πεδουλάκη, αλλά αμυντικά συνέχιζαν να κάνουν πολύ καλή δουλειά. Στο 27' η διαφορά έφτασε στο +30, 64-34 με καλάθι του Ρόκο Λένι Ούκιτς και ο Στεφάν Λάσμε “έφτιαξε” και πάλι την φάση του αγώνα. Ο Πετγουει έχοντας την φόρα από ένα εκπληκτικό κάρφωμα που... ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ, πήγε να το ξανακάνει. Όμως ο Λάσμε πετάχτηκε από το πουθενά ως από μηχανής... μπλοκέρ και με μία τάπα που δεν έχει προηγούμενο κατέβασε τον αντίπαλό του και άνοιξε τον αιφνιδιασμό που τελείωσε με πολύ ωραίο λέι απ του Μάικ Μπράμος που έκανε το 68-34.

Το δεκάλεπτο έληξε με εντυπωσιακό τρόπο, αφού ο Τσόχλας με φοβερό τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου “έγραψε” το 68-39. Στα τελευταία δέκα λεπτά ο προπονητής του Παναθηναϊκού είχε την ευκαιρία να κάνει συντήρηση δυνάμεων εν όψει του αγώνα με την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ, ξεκουράζοντας παίκτες “κλειδιά” (όπως ο Διαμαντίδης, παρά την απουσία του Ξανθόπουλου) και... ζεσταίνοντας παράλληλα παίκτες που θα χρειαστούν άμεσα.

Στο 35΄το σκορ ήταν 75-46 με τον Τσόχλα να δίνει λύσεις από το τρίποντο για την ομάδα του Ρεθύμνου, αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορα 7-1 έκανε το σκορ 82-47, με τον Πεδουλάκη να παίζει με Σκορδίλη και Άρμστρονγκ. Ο Γιαννόπουλος στο 39' με τρίποντο έκανε το 89-49, φτάνοντας την διαφορά στους 40 πόντους και ο Κίτσεν να “γράφει” το τελικό +42, 92-50.

Δεκάλεπτα: 26-16, 53-28, 68-39, 92-50

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 7, Μπράμος 11, Πάνκο 6, Ματσιούλις 11, Άρμστρονγκ 6, Ούκιτς 9, Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 11, Κίτσεν 4, Γιαννόπουλος 11, Σκορδίλης 2

Ρέθυμνο (Κουφός): Μπράουν 4, Καλλινικίδης, Ουάιτ 3, Αγγελόπουλος 2, Τσαρούχας, Τσόχλας 10, Ντούβνιακ 5, Κόμματος, Κάρτερ 15, Λάτοβιτς, Πέτγουει 9, Σιζόπουλος 2

Θυμηθείτε μέσω του Onsports την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και το Ρέθυμνο…