Ολυμπιακός: Ήττα στον ημιτελικό από τη Λοκομοτίβ

Την ήττα με 82-79 υπέστη από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν η ομάδα του Ολυμπιακού που δεν κατάφερε στα τελευταία λεπτά να δείξει την απαιτούμενη συγκέντρωση με αποτέλεσμα να περιμένει τον ηττημένου του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ – Ζαλγκίρις στο πλαίσιο του τουρνουά «Alexander Gomelsky Cup 2012».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι δείχνοντας πως θα μπορούσε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα της τάξεως των 5 πόντων (12-7), ωστόσο στη συνέχεια οι Ρώσοι αντέδρασαν και πήραν το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 16-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν ελαφρώς βελτιωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα πάντως να μην χρησιμοποιεί τον Βασίλη Σπανούλη για πολύ ώρα. Οι Ρώσοι κατάφεραν να παραμείνουν πάντως μπροστά στο σκορ και να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 34-35, υπέρ της Λοκομοτιβ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα για τον Ολυμπιακό και να βάλουν την ομάδα του Πειραιά μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν και μία διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 12-14 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου με τους Ρώσους να προσπαθούν να αντιδράσουν. Έτσι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενος στο σκορ με 65-58. Οι παίκτες της Λοκομοτίβ πάντως ανέτρεψαν τα δεδομένα και κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι στα μέτρα τους, παίρνοντας το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο  το λάθος του Παπανικολάου στο τέλος και το άστοχο τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έφεραν την ήττα με 82-79 από τη Λοκομοτίβ.

*Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Έισι Λο αλλά και τον Πέρο Αντιτς ο οποίος ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα στον προσαγωγό και έμεινε εκτός 12άδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-35, 65-58, 79-82.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Σπανούλης 18 (3), Περπέρογλου 10, Ντόρσεϊ 1, Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 17 (2), Παπανικολάου 10 (2), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τη μετέφερε το Onsports…

{coveritlive}e04ce4b119{/coveritlive}

Απόλλων Λεμεσού-Ολυμπιακός: Πρώτο βήμα για τους ομίλους του Europa League οι Πειραιώτες
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (18/08)
Το να βαριέσαι στη δουλειά τελικά μπορεί να είναι και χρήσιμο
Fuel Pass 2: Συνεχίζονται οι καταβολές στους δικαιούχους- Έως πότε θα είναι ανοιχτή η πλατφόρμα

DPG Network

Σκιάθος: Αυτοκτόνησε γνωστός επιχειρηματίας - Εντοπίστηκε απαγχονισμένος

Αρνιακός στο Newsbomb.gr: Πού θα «χτυπήσουν» τα 41άρια - Αναλυτικά οι περιοχές

Διπλό «ράπισμα» των ΗΠΑ στην Τουρκία: Σοβαρό λάθος αν πάρετε S-400, θα έχετε κυρώσεις

Κατερίνα Στεφανίδη: Με κωλοτούμπα η είσοδος και ιστορικό ρεκόρ η έξοδος για το ασημένιο μετάλλιο

Αν Χεκ: Αυτή είναι η αιτία θανάτου της ηθοποιού – Τι αναφέρει η έκθεση του ιατροδικαστή

«Ανάσες» στους οφειλέτες της εφορίας από το φθινόπωρο – Τρεις παρεμβάσεις

Πολεμική Αεροπορία: Το λάθος Λιβανέζου πιλότου έφερε την παρέμβαση ελληνικών F-16

Η Έφη Θώδη το τερμάτισε: Τραγούδησε το «Μαντάμ» φορώντας τα γυαλιά του Τραννού