Ο Ολίσε στέλνει τον ΠΑΟΚ στα αστέρια  (video)

Ο Ολίσε στέλνει τον ΠΑΟΚ στα αστέρια (video)

Αγκαλιά με την πρώτη θέση των πλέι οφ είναι ο ΠΑΟΚ που κάνει όνειρα για σεντόνι, καθώς επικράτησε 1-0 στην Τούμπα του Αστέρα με γκολ του Ολίσε...

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει τον πρώτο λόγο για την πρώτη θέση, με τον Αστέρα ουσιαστικά να μένει εκτός διεκδίκησης της πρωτιάς.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στην Τούμπα από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο γκολ. Ο Τσιώλης είχε κάνει κάποιες αλλαγές φρεσκάδας στην ενδεκάδα που απέδωσαν, ενώ ο Γεωργιάδης παρέταξε την ομάδα χωρίς εκπλήξεις. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Αστέρας απειλούσε με αντεπιθέσεις, με τους Κάφα, Ναβάρο και Περόνε. Στο 33’ ο Κοντοές τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή με τον Γιαλούση, αλλάζοντας τα πλάνα του Τσιώλη. Ο ΠΑΟΚ αν και είχε την κατοχή δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, πολιορκώντας την εστία του Φούλοπ. Στο 54’ ο Βούκιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με το σουτ του να περνάει λίγο πάνω από την εστία των Αρκάδων. Στο 57’ όμως, και μετά από φάση διαρκείας και αδυναμία των αμυντικών του Αστέρα να διώξουν, η μπάλα στρώθηκε στον Ολίσε και με μονοκόμματο σουτ την έστειλε στο Γ της εστίας του Φούλοπ για το 1-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά ο Περόνε σε δύο περιπτώσεις δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 88’ ο Κάτσε αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με τον Αστέρα να πιέζει στα τελευταία λεπτά, χωρίς να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Αποστολόπουλος, Κατσουράνης, Κουμάλο, Λίνο (80’ Σταφυλίφης), Κάτσε, Λάζαρ (88’ Λόρενς), Ολίσε, Ρομπέρ, Βούκιτς (55’ Γεωργιάδης), Αθανασιάδης

Αστέρας Τρίπολης: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Κοντοές (33’ Γιαλούσης), Αλβαρεζ (70’ Καλαντζης), Ουσέρο, Κάφα (55’ Ράγιος), Ντε Μπλάσις, Ναβάρο, Περόνε