Πινγκ Πονγκ: Έμειναν στο παιχνίδι της ανόδου οι Παίδες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Δύο πολύ σημαντικές αναμετρήσεις περιλάμβανε για τα γαλανόλευκα χρώματα το πρώτο μέρος στη τέταρτη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων στο Γκλίβιτσε της Πολωνίας.

Αγώνες, που οδήγησαν σε ανάμικτα συναισθήματα, καθώς η εθνική ομάδα παίδων «ξέφυγε» από τη μεγάλη πίεση του Λουξεμβούργου και με νίκη 3-1, στο ξεκίνημα του νέου γκρουπ, μένει δυναμικά στο παιχνίδι της προαγωγής στην Α κατηγορία του θεσμού, ενώ το αντίστοιχο συγκρότημα των κορασίδων λύγισε με 3-2 από τη Λιθουανία, στο ταμπλό των θέσεων 17-24 κι έχασε τις πιθανότητές του για την παραπέρα διεκδίκηση της ανόδου.

Μετά την οριακή ήττα 3-2 στον συγκλονιστικό αγώνα πλέι οφ με τη Σουηδία, την Κυριακή, οι παίδες προχωρούν με την ίδια πίστη στη δεύτερη ευκαιρία τους για το πέρασμα στο επίπεδο 1. Βρέθηκαν στο γκρουπ Ν των θέσεων 17-28, η 1η αγωνιστική έγινε χτες βράδυ με το Λουξεμβούργο να ξεπερνά τη Βουλγαρία με 3-2, συνεπώς το σημερινό ματς είχε μεγάλη σημασία.

Με ενδεχόμενη ήττα η Ελλάδα θ’ αποχαιρετούσε την πρωτιά σε αυτό το γκρουπ και τον μεγάλο στόχο, όμως με καθαρό μυαλό και αποφασιστικότητα στα πιο κρίσιμα σημεία ξεπέρασε τα υψηλά εμπόδια με 3-1. Το Λουξεμβούργο είναι επίσης ομάδα της Β κατηγορίας. Πήγε στο νέο γκρουπ αμέσως μετά το στάδιο 1, καθώς είχε πάρει τη 2η θέση στον όμιλό του με 2 νίκες και 1 ήττα.

Στο πολύ αμφίρροπο πρώτο ματς ο Κούτρα νίκησε με ανατροπές. Με θετική πάντα σκέψη πήρε το 3ο σετ από 4-8 και το καθοριστικό 5ο από 1-6 και 8-10, παρότι έπαιξε λάθος σε πολλές στιγμές του αγώνα.

Ξεπερνώντας με καθαρό μυαλό και αποφασιστικότητα τις έντονες δυσκολίες έκανε το πρώτο βήμα για την πρωτιά στο γκρουπ Ν η εθνική παίδων. Κατέβαλλε το Λουξεμβούργο με 3-1 και πάει νωρίς το απόγευμα στο ματς με τη Βουλγαρία για την εξασφάλιση της 1ης θέσης και της πρόκρισης στο μίνι ταμπλό 17-20.

«Θρίλερ» και το επόμενο ματς και με δύο εντελώς διαφορετικά μέρη. Στο πρώτο ο Κοσμάς δεν έπιασε τα καλά του στάνταρ και βρέθηκε πίσω 0-2 σετ, στο 3ο σετ έχανε 1-4 και ο Κωνσταντίνος Κωστόπουλος πήρε τάιμ άουτ. Η εικόνα άλλαξε άρδην ο Γιαννιώτης πρωταθλητής ισοφάρισε 2-2 με βελτιωμένο πρόσωπο κι αμέσως μετά έφτασε στην αγχωτική νίκη σώζοντας 4 ματς μπολ!

Στο διπλό έκανε άλλη μία συμμετοχή στο ομαδικό ο Κώστας Φάκαρος, αυτή τη φορά με παρτενέρ τον Κούτρα. Καλά συνδυάστηκαν, αλλά δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους. Έχασαν το 1ο σετ στην παράταση από 7-4 και 10-8. Έχασαν το 2ο από 7-3 και το 3ο από 7-5.

Έχοντας πάρει και ανάσες ο Κοσμάς ήταν ακόμα πιο αποδοτικός όταν ξαναμπήκε στο τραπέζι. Με καλό ρυθμό απέκτησε προβάδισμα από την αρχή του κάθε σετ κι έφτασε πανηγυρικά στο 3-0 σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Λουξεμβούργο-Ελλάδα 1-3:

Άαρον Σαχρ-Γιάννη Κούτρα 2-3 (4-11, 11-9, 10-12, 12-10, 12-14)
Σαμ Χάμπσιτ-Γιώργος Κοσμάς 2-3 (11-9, 11-7, 10-12, 7-11, 12-14)
Σαχρ/Χάμπσιτ-Κώστας Φάκαρος/Κούτρα 3-0 (12-10, 11-9, 11-7)
Σαχρ-Κοσμάς 0-3 (8-11, 6-11, 4-11)

Στις κορασίδες δεν έγιναν νέα γκρουπ επειδή είναι λιγότερες οι συμμετοχές των χωρών και για τους ηττημένους των πλέι οφ 1 και 2 δημιουργήθηκε ταμπλό των θέσεων 17-24. Η Ελλάδα, που είχε προχωρήσει στα πλέι οφ με τη 2η θέση από το γκρουπ της Β κατηγορίας κι έχασε χτες 3-0 από την ισχυρή Τουρκία κληρώθηκε με τη Λιθουανία, η οποία είχε αρχίσει την πορεία της από την Α κατηγορία.

Σε καμιά περίπτωση δεν ήταν αχτύπητη όμως κι αυτό φάνηκε και στο τραπέζι. Με όλο το ρόστερ της η εθνική μας πάλεψε δυνατά από την αρχή ως το τέλος, απέκτησε προσωρινό προβάδισμα με 2-1, αλλά κάμφθηκε στο φινάλε με 3-2 για να χάσει και τις πιθανότητες για τη 17η θέση και την άνοδο στην Α κατηγορία. Ήταν αουτσάιντερ βέβαια, από την αρχή της πορείας της στο Γκλίβιτσε, ωστόσο ήθελε να πάει όσο γίνεται πιο μακριά για την υπέρβαση.

Στην έναρξη η Κασίμη, που τοποθετήθηκε στη θέση 2, κάμφθηκε σε κλειστή αναμέτρηση. Βρέθηκε πίσω 0-2, βρήκε λύσεις και ισορρόπησε σε 2-2, αλλά στο τελευταίο σετ έκανε καλύτερο ξεκίνημα η Λιθουανή και το εκμεταλλεύτηκε.

Η Κοντοπούλου έχασε το 1ο σετ στον επόμενο αγώνα, όμως είχε σταθερή απόδοση και ήταν ελαφρώς καλύτερη για να κάνει το 1-1. Στο διπλό ο Δημήτρης Παπαδημητρίου χρησιμοποίησε τις Μπουλά/Κοντοπούλου και τις είδε να συνεργάζονται αποδοτικά άλλη μια φορά. Παίρνοντας δύο σετ στο όριο επικράτησαν με 3-1 κι έδωσαν το προβάδισμα στην Ελλάδα.

Όταν συναντήθηκαν οι νούμερο 1 αθλήτριες των δύο ομάδων η Κοντοπούλου δεν μπόρεσε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό σε τρίτο συνεχόμενο ματς και στα τρία σετ ήρθε η ισοφάριση σε 2-2. Όλα κρίθηκαν πια στον ακροτελεύτιο αγώνα, όπου η Κασίμη κάμφθηκε με 3-1 σετ. Είχε θετική αρχή, αλλά δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση και μετά επηρεάστηκε από το χαμένο στις λεπτομέρειες 3ο σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Λιθουανία-Ελλάδα 3-2:

Ντεϊμάντε Αντλίτε-Άλκηστις Κασίμη 3-2 (11-8, 12-10, 11-13, 8-11, 11-5)
Σμίλτε Μορκουνέιτε-Μαύρα Κοντοπούλου 1-3 (11-9, 3-11, 9-11, 1-11)
Αντλίτε/Μορκουνέιτε-Βασιλική Μπουλά/Κοντοπούλου 1-3 (9-11, 11-8, 7-11, 11-13)
Αντλίτε-Κοντοπούλου 3-0 (11-8, 11-8, 11-5)
Μορκουνέιτε-Κασίμη 3-1 (10-12, 11-5, 11-8, 11-3)

Η Λιθουανία προέρχεται από την Α κατηγορία. Στον όμιλό της είχε περιοριστεί στην τελευταία θέση χωρίς νίκη και ακολούθως αποκλείστηκε και στα πλέι οφ 2 για να κυνηγά τώρα τη 17η θέση και την άμεση επαναφορά στο Level 1. Η Ελλάδα συνεχίζει πια για τις θέσεις 21-24 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κι επόμενος αντίπαλος είναι το Ισραήλ, το οποίο ακριβώς από πάνω στο ταμπλό έχασε 3-1 από τη Σερβία.

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ