Volley league: Διέλυσε τις Αμαζόνες ο Ολυμπιακός, με 21άρα τη Μίλιτσα Κούμπουρα
Olympiacos Piraeus

Το 2Χ2 στα πρώτα φιλικά του ματς πέτυχε ο Ολυμπιακός που μετά το 3-0 κόντρα στο Αιγάλεω, επικράτησε με 3-1 σετ των Αμαζόνων, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν χωρίς την Σάλας είχαν σε εξαιρετική ημέρα την Μίλιτσα Κούμπουρα που «σήκωσε» το μεγαλύτερο μέρος της επίθεσης και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους, με πέντε άσους. Αφού κατέκτησαν εύκολα τα δύο πρώτα σετ (25-15, 25-14), στη συνέχεια ο Σπύρος Σαραντίτης έδωσε χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριές του Αντωνακάκη, Ζαφειρίου, Συριστατίδη, Τσιτσιγιάννη και Χατζηγρηγορίου.

Στο τρίτο σετ οι Αμαζόνες εκμεταλλεύτηκαν τις αλλαγές και κατάφερεαν να το κατακτήσουν με 25-18, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ενώ στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός με ροτέισον πήρε πάλι τα ηνία του αγώνα. Τόσο η Κούμπουρα όσο και η Γουίντερς, η Γενιτσαρίδη και η Όλμπρεχτ ήταν αλάνθαστες, με την τελευταία να διαμορφώνει το 25-21 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό, το Σάββατο (1/10, 21:30) κόντρα στον ΑΟ Θήρας, στο Ρέντη.

Τα σετ: 25-15, 25-14, 18-25, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σπύρος Σαραντίτης): Όλμπρεχτ 11 (9/14 επ., 2 άσοι), Εμμανουηλίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 12 (10/20 επ., 2 άσοι), Κούμπουρα 21 (15/34 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 8 (8/34 επ. - 58% υπ., 33% άριστες) / Κοσμά (λ. 29% υπ., 14% άριστες), Γιώτα 3 (1/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ζαφειρίου (67% υπ.), Χατζηγρηγορίου, Αντωνακάκη (59% υπ., 36% άριστες), Τσιτσιγιάννη 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Συριστατίδη 1 (1/1 επ.)