Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας: 6ος στον κόσμο ο Στέφανος Ντούσκος (vid)
World Rowing Championship

Μακριά από τον καλό του εαυτό και από το βάθρο έμεινε ο Στέφανος Ντούσκος που στον μεγάλο τελικό του σκιφ τερμάτισε στην 6η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας Ανδρών-Γυναικών, που διεξάγεται στο Ρατσίτσε της Τσεχίας.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο και «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης πριν από έναν μήνα στο Μόναχο, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των πρωτοπόρων και τερμάτισε στην 6η θέση με χρόνο 07:10.64.

Ο Στέφανος Ντούσκος, ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό του σκιφ ως 3ος της 1ης ημιτελικής σειράς τερματίζοντας σε χρόνο 06:51.54 εξασφαλίζοντας από την τελευταία θέση που έδινε πρόκριση την παρουσία στα έξι κορυφαία πληρώματα του κόσμου, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό του και να κατακτήσει το μετάλλιο που λείπει τόσο από τη δική του συλλογή, όσο και από της Ελλάδας στην κατηγορία.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Όλιβερ Τσάιντλερ με (06:48.67), το ασημένιο κρέμασε στο στήθος ο πρωταθλητής Ευρώπης Μέλβιν Τβέλααρ από την Ολλανδία με 06:50.12, ενώ ο Βρετανός Γκριμ Τόμας με χρόνο 06:51.44 πανηγύρισε την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Τα ελληνικά κουπιά θα επιστρέψουν στην Αθήνα με ένα μετάλλιο, το ασημένιο, που κατέκτησε την Παρασκευή (23/9) ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου, στο σκιφ ελαφρών βαρών.