Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα:«Μάγεψαν» αλλά έμειναν 4ες οι Πλατανιώτη/Μαλκογεώργου στο ελεύθερο ντουέτο(vid)
koe.org.gr

Την 4η θέση κατέκτησαν οι Ευαγγελία Πλατανιώτη και Σοφία Μαλκογεώργου στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του ντουέτου, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υγρού στίβου της Ρώμης.

Το ελληνικό δίδυμο πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση, η οποία συγκέντρωσε 90,2667 βαθμούς, ελαφρά βελτιωμένη δηλαδή σε σχέση με τον προκριματικό (90,0000).

Παρόλα αυτά η βαθμολογία που συγκέντρωσε το ελληνικό δίδυμο δεν ήταν αρκετή για να ξεπεράσει τις Ιταλίδες, Λίντα Τσερούτι και Κοστάντζα Φέρο, οι οποίες κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο με 91,7000β. ρίχνοντας τις Ελληνίδες από το βάθρο.

Πρωταθλήτριες Ευρώπης αναδείχθηκαν οι Ουκρανές, Μαρτίνα και Βλαντισλάβα Αλεξίιβα, με μια σχεδόν τέλεια εμφάνιση που βαθμολογήθηκε με 94,7333.

Ενώ ελληνικό «χρώμα» είχε η δεύτερη θέση του βάθρου, όπου ανέβηκαν οι αδελφές Άννα-Μαρία και Ειρήνη Αλεξανδρή, οι οποίες εκπροσωπούν την Αυστρία, συγκεντρώνοντας 93,0000 βαθμούς. Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για τις αδερφές Αλεξανδρή μετά το χάλκινο που κατέκτησαν στο ελεύθερο ντουέτο στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστη το 2021 αλλά και στο Παγκόσμιο, ενώ η αδερφή τους, Βασιλική Αλεξανδρή μια μέρα νωρίτερα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ελεύθερο σόλο, υπό τους ήχους του Βασίλη Παπακωνσταντίνου.

Αύριο Κυριακή (14/8), στις 10:30 το πρωί, η Ευαγγελία Πλατανιώτη αγωνίζεται στον τελικό του Ελεύθερου Σόλο, με ελπίδες για μετάλλιο, ενώ το απόγευμα, στις 16:00 η Εθνική μας αγωνίζεται στον απευθείας τελικό του Κόμπο (Free Compination).