Στέφανος Τσιτσιπάς: Τον απέκλεισε με ανατροπή ο εντυπωσιακός Νικ Κύργιος (videos)

Ο Νικ Κύργιος επικράτησε με 2-1 σετ του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά του Χάλε στη Γερμανία.

Η μάχη στο πρώτο σετ ήταν συναρπαστική με τους δύο τενίστες να κρατούν εύκολα ή δύσκολα το σερβίς τους. Στο 5-4, με τον Κύργιο να σερβίρει ο Τσιτσιπάς είχε τρεις ευκαιρίες για break ώστε να πάρει το πρώτο σερ, αλλά δεν τα κατάφερε. Στη συνέχεια όμως, αφού κράτησε το σερβίς του και έκανε το 6-5, πέτυχε το break και κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-5.

Με αποτέλεσμα ο Νικ Κύργιος να έχει πολλά από τα συνηθισμένα ξεσπάσματά του στον διαιτητή, το κοινό και τη… ρακέτα του.

Στο δεύτερο σετ όμως ο Ελληνοαυστραλός ήταν καταιγιστικός. Με δύο breaks στο σερβίς του Τσιτσιπά έφτασε εύκολα στο 6-2 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ο Κύργιος έφτασε πρώτος κοντά στο break στο 5ο game, αλλά ο Τσιτσιπάς έδειξε χαρακτήρα και κράτησε το σερβίς του και προηγήθηκε 3-2 σε εκείνο το σημείο.

Ότι δεν κατάφερε ο Κύργιος στο 5ο game το έκανε στο καθοριστικό 9ο, προηγήθηκε με 5-4 και σέρβιρε για το τρίτο σετ. Τα κατάφερε και έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»