Ιστιοπλοΐα: Χρυσό μετάλλιο ο Μπουγιούρης στο Παγκόσμιο ILCA7 Masters

Με θρίαμβο και την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου από τον Αντώνη Μπουγιούρη, ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ILCA 7 Masters, που φιλοξενήθηκε στην πόλη, Πουέρτο Βαγιάρτα στο Μεξικό.

Ο Έλληνας ιστιοπλόος και πρωταθλητής του Ν.Ο. Παλαιού Φαλήρου, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε πρώτος, ανάμεσα σε 14 αθλητές από οκτώ χώρες.

Στην κατηγορία του διεξήχθησαν 12 ιστιοδρομίες και ο Μπουγιούρης ήταν σταθερός από την αρχή μέχρι και το τέλος του σπουδαίου αγώνα, καθώς πήρε οκτώ πρώτες θέσεις, τρεις δεύτερες και μια τρίτη, συγκεντρώνοντας μόλις 17 βαθμούς ποινής και ανέβηκε πανάξια στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στην δεύτερη θέση, κατετάγη ο Αμερικανός, Ε. Ροντρίγκεζ με 22 βαθμούς ποινής, ενώ τρίτος τερμάτισε, ο Βρετανός, Ο. Γκλέντχιλ με 53 β.π.