Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Πούιγ το πρώτο εμπόδιο για τον... τελικό - Ήττα στο διπλό με τον αδερφό του

Τον Λούκα Πούιγ θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο στο μονό του Mutua Madrid Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που ηττήθηκε στο διπλό με τον αδερφό του, Πέτρο με 2-1 σετ.

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν τα αδέλφια Τσιτσιπά στον πρώτο γύρο του διπλού, στο διεθνές τουρνουά της Μαδρίτης. Οι Στέφανος και Πέτρος «λύγισαν» από το πιο έμπειρο δίδυμο του Βρετανού Τζέιμι Μάρεϊ (Νο 18 στην παγκόσμια κατάταξη του διπλού) και του Αυστραλού Μάικλ Βίνους (Νο 9) με 6-2, 3-6, 10-7 μετά από σχεδόν μιάμιση ώρα αγώνα.

Παράλληλα ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί και στο απλό του τουρνουά της Μαδρίτης, όπου έχει τοποθετηθεί στο Νο 4 του ταμπλό και έχει περάσει απευθείας στον 2ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Λουκά Πουίγ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα ξεκινήσει από το 2ο γύρο την προσπάθεια του στο μονό και πρώτος αντίπαλος του θα είναι ο Λούκα Πούιγ, μετά τη νίκη του 28χρονου Γάλλου επί του Κάρεν Κχατσάνοφ.

Μετά από μια ώρα και 36 λεπτά αγώνα, ο Πούιγ, που αγωνίζεται με Wild Card στο κυρίως ταμπλό του Mutua Madrid Open, επικράτησε 6-3, 6-4 του Ρώσου αντιπάλου του.

Οι Τσιτσιπάς και Πούιγ θα τεθούν αντιμέτωποι διεκδικώντας την πρόκριση στη φάση των «16» της διοργάνωσης απόψε τα ξημερώματα και αυτή θα είναι η 3η τους αναμέτρηση με τον Έλληνα πρωταθλητή να έχει κερδίσει τις προηγούμενες δυο.

Μάλιστα, ο Έλληνας πρωταθλητής έχει ευνοϊκό «δρόμο», καθώς έχει κληρωθεί στην κάτω μεριά τους ταμπλό αποφεύγοντας τους Τζόκοβιτς, Ναδάλ και τον... κακό του δαίμονα, Κάρλος Αλκαράθ, κάποιον εκ των οποίων μπορεί να συναντήσει μόνο στον τελικό. Στη δική του διαδρομή τα πιο αξιόλογα ονόματα είναι των Ρούμπλεφ και Ζβέρεφ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League