Κύπελλο - Final 4: Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ - Νίκη 3-0 στον τελικό με Φοίνικα (photos+videos)

Τα σκήπτρα του στο Κύπελλο Ελλάδας διατήρησε ο ΠΑΟΚ καθώς επιβλήθηκε 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στον τελικό του Final 4 της Γλυφάδας.

Οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν τον τίτλο τους στη διοργάνωση, όντας ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του μεγάλου τελικού. Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο σετ, το οποίο ο ΠΑΟΚ κατέκτησε 33-31 με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν εξαιρετικό βόλεϊ στο τάραφλεξ.

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση του τροπαίου από τον «Δικέφαλο του Βορρά», καθώς το 2020 και το 2021 δεν διεξήχθη λόγω της έξαρσης της πανδημίας του κορονοϊού, αλλά και το τέταρτο Κύπελλο στην ιστορία του συλλόγου.

Το «συγκρότημα» του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε εξαιρετική εκκίνηση στο πρώτο σετ και πήρε νωρίς προβάδισμα έξι πόντων (9-3) αλλά οι νησιώτες αντέδρασαν. Η ομάδα της Σύρου ισοφάρισε 13-13 αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και με νέο σερί απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα (21-16) και τελικά το κατέκτησε 25-18.

Ο μεγάλος τελικός κρίθηκε στο δεύτερο σετ. Ο Φοίνικας μπήκε με το πόδι στο «γκάζι» πήρε «αέρα» έξι πόντων (7-1) αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» ροκάνισε τη διαφορά και το σετ κρίθηκε έπειτα από τρομερή εξέλιξη και τους «ασπρόμαυρους» νικητές 33-31.

Το τρίτο σετ ήταν ουσιαστικά υπόθεση ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς δεν ήθελαν να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους τυπικά γηπεδούχους, πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έμειναν ψύχραιμοι στα σημεία που ο Φοίνικας προσπάθησε να επιστρέψει, κυρίως με τον Φράγκο. Ο Ούντρις ήταν αυτός που με δύο πόντους στο τέλος έγραψε το 25-19 και έδωσε το τρόπαιο στους «ασπρόμαυρους».

Τα σετ 0-3(18-25, 31-33, 19-25) σε 94'

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων,

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 16 (13/26 επ., 3 μπλοκ), Ιερεσουέλο 2 (2/4 επ.), Κόστα 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/19 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. - 19% άριστες), Στερν 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 10% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 1 (1/2 επ.), Παπαδόπουλος (17% υπ. - 0% άριστες).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/7 επ., 3 άσσοι), Γουόλς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (6/14 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες), Μπαρνς 13 (10/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 21% υπ. - 21% άριστες), Ούντρις 23 (21/31 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Γάτσης.