Φοίνικας Σύρου-Παναθηναϊκός 3-0: Έκανε το ντέρμπι «περίπατο» και έβαλε «φωτιά» στο Πρωτάθλημα

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν κυρίαρχος στην αναμέτρηση και επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού βάζοντας «φωτιά» στο ποιος θα κατακτήσει το τρόπαιο της Volley League ανδρών

Ο Παναθηναϊκός πήγε στην Σύρο προκειμένου να πάρει μια νίκη που θα του έδινε μισό-πρωτάθλημα, αλλά υπολόγιζε δίχως τον Φοίνικα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή της αναμέτρησης με το «μαχαίρι στα δόντια», τιμώρησαν κάθε λάθος των «πρασίνων» και πήραν τη νίκη με 3-0 σετ, προσγειώνοντας στην πραγματικότητα του αντιπάλους τους, που προέρχονταν από τη μεγάλη νίκη εντός έδρας κόντρα στον Ολυμπιακό.

Με αυτή τη νίκη οι Συριανοί μείωσαν στους δυο βαθμούς την απόσταση τους από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και πέντε στροφές πριν το τέλος η μάχη για τον τίτλο κορυφώνεται. Πλέον την επόμενη αγωνιστική (9 Απριλίου) ο Φοίνικας Σύρου υποδέχεται τον Ολυμπιακό, ενώ ο Παναθηναϊκός κοντράρεται εκτός έδρας με τον Μίλωνα.

Ο αγώνας:

Ο Φοίνικας με το καλημέρα πήρε προβάδισμα 12-9. Τα δύο μπλοκ από Τζούριτς, Κόστα, η επίθεση του Κόστα και το μπλοκ του Ιερεζουέλο πάνω στον Ράπτη που μόλις είχε μπει στη θέση του Ανδρεόπουλου εκτίναξαν το σκορ στο 16-9 και αργότερα στο 20-10 με το νέο σερί 4-0 από τους πόντους από Μιχάλοβιτς, Κόστα και τον άσσο του Ιερεζουέλο. Το μόνο που έκαναν οι πράσινοι ήταν να μαζέψουν τη διαφορά αλλά στο 24-19 ο Ιερεζουέλο με απ΄ευθείας πέρασμα έκλεισε το σετ 25-19 για το 1-0 σετ.

Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας το πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ. Με το χαμένο σερβίς του Φράγκου και τρία σερί μπλοκ του Στάλεκαρ ο Παναθηναϊκός μπήκε με προβάδισμα 4-0. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 από Μιχάλοβιτς, Φράγκο ισοφάρισε 8-8 και από εκεί και πέρα άρχισε συγκλονιστικό ράλι πόντο πόντο με ωραίες μάχες πάνω στο φιλέ αλλά τον Παναθηναϊκό να κάνει το εύκολο λάθος. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 17-15 με τον άσσο του Ράπτη και το μπλοκ του Ρανγκέλ αλλά ο Φοίνικας απάντησε με τον Μιχάλοβιτς και τον Στέρν ισοφαρίζοντας 19-19. Με το λάθος του Ράπτη και το μπλοκ του Τζούριτς προσπέρασε 21-19, οι πράσινοι ισοφάρισαν 21-21, ο Μιχάλοβιτς έκανε το 22-21, ο Ανδρεόπουλος ισοφάρισε αλλά και πάλι ο Μιχάλοβιτς έκανε το 23-22 και ο Φράγκος μετά από φάση διαρκείας και κόντρα επίθεση έκανε το 24-22. Ο Βαν ντε Ντρις μείωσε 24-23 αλλά το σετ έκλεισε 25-23 για τον Φοίνικα που έκανε το 2-0.

Με ψυχολογικό προβάδισμα αλλά και υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ - άμυνα ο Φοίνιακας είχε την έλεγχο και στο 3ο σετ. Ξέφυγε 12-9 με τους Φράγκο, Τζούριτς κι ενώ ο Παναθηναϊκός έχανε όλα τα σερβίς και ο Ανδρεόπουλος είχε μπλοκάρει σε υποδοχή και επίθεση. Το +2 συντηρήθηκε αλλά η φάση που τελείωσε τον αγώνα έγινε στο 18-17. Ο Ανδρεόπουλος μόνος του έκανε υπέρβαση στο φιλέ και στην επόμενη φάση δέχτηκε μπλοκ από τον Τζούριτς για το 20-17. Παρότι ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 20-20 με τον άσσο του Ανδρεόπουλου δεν είχε συνέχεια. Ο Φοίνικας έκανε σερί 5-0 και τελείωσε τον αγώνα με επίθεση του Φράγκου μετά από συγκονιστική φάση ενός λεπτού με εκατέρωθεν άμυνες. Εν μέσω αποθέωσης έγινε το 25-20 και το 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0 (25-19, 25-23, 25-20)

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 21π. (19/29επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Ιερεζουέλο 5π. (2/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Κόστα 6 (3/7επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 8 (5/6επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/24επ., 65%υπ., 25%υπ.), Στερν 2 (2/6επ., 46%υπ., 38%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 59%υπ., 47%αρ.), Παπαδόπουλος, Παπαγγελόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (7/25επ., 43%υπ., 36%αρ.), Γιάκομπσεν 3 (1/1επ.,1 μπλοκ, 1 άσος), Ρανγκέλ 4 (2/7επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 7 (6/14επ., 1 άσος, 54%υπ., 31%αρ.), Βαν ντε Ντρις 13 (13/22επ.), Στάλεκαρ 6 (2/3επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 75%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ. - 50%αρ.), Μπάσης, Ράπτης 3 (1/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.).

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα