Volley League γυναικών: Νίκες για ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, το ντέρμπι η ΑΕΚ - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Δείτε όσα συνέβησαν στην 2η αγωνιστική της Volley League γυναικών

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς πήρε ο Παναθηναϊκός στη Volleyleague γυναικών. Οι πράσινες επικράτησαν 3-1 σετ του Πανναξιακού και διατήρησαν το αήττητο στο πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ με 25-21, με τις Ναξιώτισσες να ισοφαρίζει με 25-22. Το «τριφύλλι» ανέβασε ρυθμούς στο τρίτο σετ και πήρε προβάδισμα με 25-19, με τον Πανναξιακό να δίνει μεγάλη μάχη στο τέταρτο για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, όμως οι «πράσινες» καθάρισαν το παιχνίδι με 26-24.

Τα σετ: 25-21, 22-25, 25-19, 26-24

Το ντέρμπι η ΑΕΚ

Στο ντέρμπι των Δικεφάλων η... μπίλια έκατσε στο κίτρινο με την Ένωση να επικρατεί στο τάι μπρέικ μετά από ένα θρίλερ 2 ωρών και 8 λεπτών!

Κάθε σετ ήταν και μια διαφορετική... ιστορία με την ΑΕΚ στο πρώτο να καθηλώνει τον ΠΑΟΚ στο 28% στην επίθεση, πιέζοντας πάρα πολύ από τη γραμμή του σερβίς (έχασε 7), για να απαντήσουν οι ασπρόμαυρες στο δεύτερο όπου ξεκίνησε η Μερτέκη αντί της Κυπαρίσση, ωστόσο η ΑΕΚ μέσα σε λίγα λεπτά υπέστη διπλό σοκ χάνοντας με τραυματισμό τις Βεργίδου (θα κάνει μαγνητική σήμερα το βράδυ), Διώτη (σκίστηκε το δάκτυλο αλλά δεν έχει κάταγμα). Οι κιτρινόμαυρες φανερά επηρεασμένες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με το 1-1 να έρχεται σχετικά εύκολα.

Στο τρίτο σετ και πάλι η υποδοχή του ΠΑΟΚ έκανε... νερά με την ΑΕΚ να ξεφεύγει γρήγορα με 8-4 και το 14-10 έγινε 18-11 χωρίς οι φιλοξενούμενες να βρίσκουν λύσεις απέναντι στις εντυπωσιακές Μπράουν, Λίνστεϊ και Τέρελ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο 4ο σετ καθώς προηγήθηκε με 5-1 και παρόλο που ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 6-6 ξέφυγε εκ νέου με 12-8, ωστόσο εκεί είχαμε την ολική ανατροπή καθώς ο ΠΑΟΚ με καλό σερβίς και μπλοκ έτρεξε σερί 1-9 για να προηγηθεί 13-17 και λίγο αργότερα με 14-20. Η ΑΕΚ πλησίασε σε 18-21, όμως ένα χαμένο σερβίς και οι λάθος θέσεις που ακολούθησαν έδωσαν εκ νέου προβάδισμα πέντε πόντων στον ΠΑΟΚ που έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η ΑΕΚ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ μέχρι το 7-6 που έγινε 7-9 με μπλοκ του ΠΑΟΚ. Ο Αρσενιάδης πήρε τάιμ άουτ και επιστρέφοντας η ΑΕΚ έτρεξε σερί 3-0 για να έχουμε τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ που απάντησε με δικό του σερί για να φτάσει στο 11-13! Στην επόμενη φάση οι ασπρόμαυρες έκαναν λάθος σε πάσα για κόντρα επίθεση, η ΑΕΚ ισοφάρισε 13-13 κι αφού έσβησε δύο ματς μπολ, στη δική της πρώτη ευκαιρία η Μπράουν έδωσε τέλος στο θρίλερ.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 25-19, 19-25, 17-15) σε 128'

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 8 (6/26 επ., 2 άσοι, 45% υπ. - 16% άριστες), Λίντσεϊ 18 (16/36 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 24% άριστες), Τερέλ 18 (17/46 επ., 1 άσος), Βεργίδου, Γκουντιμένκο 8 (5/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπράουν 19 (14/23 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 72% υπ. - 36% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη, Παπά, Τσοχατζή 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδια.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 13 (10/15 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 3 (3/5 επ.), Καλαντάτζε 8 (4/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κυπαρίσση 2 (1/3 επ., 1 άσος, 50% υπ. - 40% άριστες), Κογιάρ 14 (10/32 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Φιντόν 11 (6/32 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. - 26% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 64% υπ. - 41% άριστες), Μερτέκη 13 (12/29 επ., 1 άσος, 61% υπ. - 43% άριστες), Τσιόγκα.

Εύκολα παρά την κούραση ο Ολυμπιακός

Το 2Χ2 στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη με 3-0 σετ τον Αίαντα Ευόσμου.

Οι «ερυθρόλευκες» παρά τη μεγάλη ταλαιπωρία από το ταξίδι της επιστροφής από το Μινσκ, όπου έδωσε πριν δύο ημέρες αγώνα για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, έδειξαν ότι έχουν το βάθος του πάγκου για να διαχειριστούν τη κούρασή τους. Ο Κουβανός προπονητής Φερέλ Κουτίνο δεν χρησιμοποίησε τις Χίπε, Χριστοδούλου, Καραϊμπά και Γιώτα, με τη Μαρία Γενιτσαρίδη να παίρνει το βάρος στην επίθεση, τελειώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους.

Ο Αίαντας πάλεψε το παιχνίδι, με τον προπονητή Κώστα Παπαδημητρίου να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα και να μένει ικανοποιημένος από την εμφάνιση των αθλητριών του, ενόψει του επόμενου κρίσιμου αγώνα της ομάδας του Ευόσμου με τις Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-20, 25-16) σε 74'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνο): Εμμανουηλίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ζιώγα 13 (10/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σάλας 3 (3/10 επ.), Γενιτσαρίδη 17 (15/23 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Κελεσίδη 6 (2/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου 4 (2/2 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Τοτσίδου (λ, 54% υπ. - 38% άριστες), Μιλεντίγεβιτς 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ. 50% άριστες), Συριστατίδη 5 (2/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ).

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Μίγα 2 (1/11 επ., 1 μπλοκ), Πήττα 5 (3/7 επ., 2 άσοι), Χαμαλίδου 7 (5/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Νταντούλα 1 (1/4 επ.), Θεοδοσίου Λ. 8 (8/20 επ., 42% υπ. - 16% άριστες), Ντράγκοβιτς 3 (3/8 επ., 30% υπ. - 10% άριστες) / Θεοδοσίου Β. (λ, 26% υπ. - 9% άριστες), Πιτσιγκώνη 2 (2/9 επ., 11% υπ. - 11% άριστες), Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ), Σαχανίδου.

Στις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής στη Volley League Γυναικών, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
Α.Ο. Θήρας - Ηλυσιακός  3-0 (25-13, 25-11, 25-20)
Μαρκόπουλο - Λαμία 2013  3-0 (25-19, 25-23, 25-18)
Άρης - Θέτις Βούλας  3-0 (25-20, 25-17, 25-22)
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ  3-2 (25-20, 20-25, 25-19, 19-25, 17-15)
Ολυμπιακός - Αίας Ευόσμου  3-0 (25-15, 25-20, 25-16)
Αμαζόνες - Πορφύρας  3-0 (25-22, 25-23, 25-16)
Παναθηναϊκός - Πανναξιακός 3-1 (25-21, 22-25, 25-19, 26-24)