Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρεμιέρα με το… αριστερό στο ATP Finals (photos+videos)

Στέφανος Τσιτσιπάς: Δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή ο κάτοχος του τίτλου και ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Ντόμινικ Τιμ στο εναρκτήριο ματς του ATP Finals.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής ξεκίνησε με το… αριστερό την παρουσία του στο τουρνουά του Λονδίνου, όπου που πέρσι κατέκτησε τον τίτλο, καθώς ο Ντόμινικ Τιμ ήταν πιο συγκεντρωμένος στα κρίσιμα σημεία και πήρε τη νίκη με 7-6(5), 4-6, 6-3, σε 2 ώρες και 18 λεπτά!

Έτσι ο Στέφανος Τσιτσιπάς θέλει οπωσδήποτε τη νίκη στο δεύτερο ματς που θα δώσει την Τρίτη (17/11) κόντρα στον ηττημένο του αποψινού αγώνα Ράφαελ Ναδάλ - Αντρέι Ρούμπλεφ.

Το… αίμα του πίσω από την ήττα στον περσινό τελικό της διοργάνωσης, πήρε ο 27χρονος Αυστριακός, Νο3 στον κόσμο, στην πρώτη αναμέτρηση για το Group London 2020 κόντρα στον Τσιτσιπά, ο οποίος «πάλεψε» το πρώτο σετ που έχασε στη παράταση. Ο Έλληνας πρωταθλητής, Νο 6 του κόσμου, μάλιστα είχε 13 αβίαστα λάθη με το backhand στο πρώτο σετ και παρουσιάστηκε ασταθής στα χτυπήματά του.

Ο 22χρονος κάτοχος του τίτλου κατέκτησε το δεύτερο σετ, όμως στο τρίτο βρέθηκε από την αρχή να κυνηγάει στο σκορ (3-0) τον Τιμ, που ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το κατέκτησε με 6-3, παίρνοντας συνάμα τη νίκη με 2-1 σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε 30 winners και 26 αβίαστα λάθη ενώ ο Ντομινίκ Τιμ είχε 37 winners και 30 αβίαστα λάθη.

Αυτή ήταν η 5η νίκη του Αυστριακού σε 8 παιχνίδια κόντρα στον Έλληνα και η 2η ήττα του Τσιτσιπά στα ATP Finals.

Ενώ αύριο, Δευτέρα 16/11 μπαίνει στη «μάχη» και το Group Tokyo 1970 με τις αναμετρήσεις Τζόκοβιτς-Σβάρτσμαν (4μ.μ.) και Μεντβέντεφ-Ζβέρεφ (10μ.μ.).