Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης: Εντυπωσιακές εμφανίσεις από Γκολομέεβ και Βαζαίο

Όσα έγιναν την Κυριακή στο 88ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης στον Άλιμο.

Με εξαιρετικές εμφανίσεις από τον Κριστιάν Γκολομέεβ, τον Ανδρέα Βαζαίο, αλλά και τον Γιάννη Γεωργαράκη, συνεχίστηκε την Κυριακή (4/8) στον Άλιμο το 88ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης. Ο «ασημένιος» πρωταθλητής κόσμου, αν και την τελευταία τριετία έχει... αφήσει λίγο τα 100μ. ελεύθερο, κατάφερε να κάνει την δεύτερη ταχύτερη κούρσα της καριέρας του και να τερματίσει σε 48.80, πίσω μόνο από το πανελλήνιο ρεκόρ (48.68) που έχει από τους Ολυμπιακούς του Ρίο. Δεύτερος στον ίδιο τελικό ήταν ο Γιάννης Γεωργαράκης, ο οποίος με επίδοση 49.50 συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ, «κατέβηκε» για πρώτη φορά τα 50΄΄ και έβαλε γερή «υποθήκη» για να πάει στο Τόκιο ως μέλος της ομάδας 4Χ100μ., αφού πέτυχε και το βασικό προαπαιτούμενο (έπιασε το χαμηλό όριο της FINA).

Ο Βαζαίος είχε δείξει από το πρωί τις διαθέσεις του, όταν κολύμπησε σε 1:59.02 στον προκριματικό των 200μ. μικτή ατομική και έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στον τελικό, ο πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης πήγε ακόμη πιο γρήγορα και, παρότι δεν είχε συναγωνισμό, τερμάτισε σε 1:58.27, κοντά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (1:57.98). Μένει πλέον η απορία γιατί δεν κατάφερε να «βγάλει» μία στοιχειωδώς καλή κούρσα στο Παγκόσμιο της Γκουανγκζού, που θα τον έφερνε -τουλάχιστον- στα ημιτελικά.

Στην επιστροφή του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (σε ατομικό αγώνισμα) μετά από τρία χρόνια, ο Παναγιώτης Σαμιλίδης έδωσε σκληρή μάχη με τον Γιάννη Καρπουζλή στον τελικό των 50μ. πρόσθιο, με τον τελευταίο να αναδεικνύεται νικητής με 28.17, έναντι 28.22 του άλλοτε «χάλκινου» πρωταθλητή Ευρώπης. Η Νόρα Δράκου επικράτησε στα 100μ. ελεύθερο με 55.85 και κατέκτησε τον τρίτο φετινό της τίτλο (και 20ο συνολικά στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα), η Μαρίλεια Δρασίδου αναδείχθηκε για άλλη μία φορά πανελληνιονίκης στα 50μ. πρόσθιο με 32.08, ενώ η Νικόλ Παυλοπούλου νίκησε με 2:17.16 στα 200μ. μικτή ατομική, μετά από μάχη με την Ηλέκτρα Λεμπλ (2:17.44) και την Ιωάννα Σαχά (2:17.54).

Ο Θανάσης Κυνηγάκης, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, επικράτησε και στα 800μ. ελεύθερο του Δημήτρη Νέγρη, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ με 7:58.26, και η Κέλλυ Αραούζου πήρε... ρεβάνς στα 1.500μ. ελεύθερο από την Αφροδίτη Κατσιαρά (από την οποία είχε χάσει στα 800μ.), κατακτώντας την πρώτη θέση με 16:59.98.

Στα ομαδικά αγωνίσματα της ημέρας, ο ΑΝΟ Αργυρούπολης πρώτευσε στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών (με άλλη μία εξαιρετική κούρσα από τον Βαζαίο) και ο ΠΑΟΚ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, ενώ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο μικτό 4Χ100μ. μικτή ομαδική, με τον Χρήστου να «καθαρίζει» τον τελικό από το πρώτο 100άρι (ύπτιο).