Απειλήθηκε η ΑΕΚ

Δύσκολα πέρασε από τα Χανιά η ΑΕΚ, 29-27 τον Κύδωνα.

Πολύ δυσκολότερο από ό,τι περίμενε ήταν το έργο της ΑΕΚ στην έδρα του Κύδωνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 29-27, οι γηπεδούχοι ωστόσο διαμαρτύρονται έντονα για μία φάση, που εν πολλοίς έκρινε το αποτέλεσμα.
Στο 49ο λεπτό, ο Τσαβδάρης δέχθηκε απευθείας κόκκινη, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία για να προηγηθεί (26-29 στο 59’) και τελικά να φτάνει στη νίκη.

«Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Για άλλη μια φορά χαλαρώσαμε όταν πήραμε 6 γκολ διαφορά. Ο Κύδωνας μπήκε στο ματς και έγινε πολύ επικίνδυνος. Στο φινάλε του αγώνα δείξαμε μεγαλύτερη ψυχραιμία και κερδίσαμε. Ο παλμός στην εξέδρα ήταν εξαιρετικός», τόνισε ο τεχνικός της ΑΕΚ, Γιάννης Αρβανίτης, για την παρουσία των οπαδών του «δικεφάλου» από όλη την Κρήτη, που ενίσχυσαν την εκτός έδρας προσπάθεια της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 6-5, 8-9, 11-15 (ημχ.), 17-21, 24-25, 27-29

ΚΥΔΩΝ (Μάκης Οικονομάκης): Μπιτσάκης, Καμαριανάκης, Σταμπουλής 1, Μυντιλάκης, Κοκολοδημητράκης Ν. 11, Κοκολοδημητράκης Σ. 1, Ελευθερουδάκης 1, Ρηγάτος, Φαλτσέτας 1, Φίλιτς 6, Μίκοβιτς 5, Τσαβδάρης 1, Γεωργιάδης, Αδαμίδης.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 14, Μεγαλοοικονόμου 2, Γεωργιάδης 5, Μάνιτς 5, Βακάλης, Κουλούρης, Παπαδόπουλος 2, Κόντης, Συγγάρης, Ασαρίδης, Τσαούσης, Τούτσης, Πάρκχανιουκ 1. Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Κόκκινες: 59:34 Μίκοβιτς (επικίνδυνο παιχνίδι, κρατήθηκε δελτίο), 49:02 Τσαβδάρης (επικίνδυνο παιχνίδι), Δίλεπτα: Πέναλτι: 8-6, Πέναλτι: 8/10-3/4

Οι συστάσεις του Ολυμπιακού προς τον κόσμο του
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός για 5η φορά μαζί σε Final-4
Παναθηναϊκός AKTOR: MVP των Game 5 ο Κέντρικ Ναν
Ο μεγάλος αγώνας του Ολυμπιακού με την Άστον Βίλα με σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr