Κύπελλο Χάντμπολ: Προβάδισμα τελικού ο Όμιλος Ξυνή/Ολυμπιακός

Ο Όμιλος Ξυνή/Ολυμπιακός νίκησε 32-24 τον ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο Ρέντη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για να βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ.

«Αγκαλιά» με την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου χάντμπολ ανδρών βρίσκεται ο Όμιλος Ξυνή/Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του με 32-24 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Με κορυφαίους τους Δημήτρη Τζηρά, Λουίς Ρέινα (από 9 γκολ) και τον Κώστα Τσιλιμπάρη, που απέκρουσε τρία πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από την αρχή τα «ηνία» της αναμέτρησης, προηγήθηκαν 16-10 στο ημίχρονο και έφτασαν στο +10 (30-20), περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Στο φινάλε ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να μειώσει στο τελικό 32-24, μία διαφορά που μοιάζει πολύ δύσκολο να καλυφθεί στη ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (30/1) στη Θεσσαλονίκη.