Κύπελλο Χάντμπολ: Το «μπαμ» ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

Ο Ιωνικός νίκησε 25-23 τον Φίλιππο Βέροιας και τον πέταξε έξω από το Κύπελλο Χάντμπολ των ανδρών.

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας έκανε την έκπληξη στη Β΄ φάση του κυπέλλου χάντμπολ ανδρών, καθώς επικράτησε 25-23 του Φίλιππου Βέροιας στην παράταση (κανονικός αγώνας 20-20) και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Μάλιστα ο Ιωνικός, που αγωνίζεται στην Α2 κατηγορία, βρέθηκε να χάνει ακόμη και με έξι γκολ διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, αλλά κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και να το πάρει στην παράταση.

Στην Έδεσσα ο ΠΑΟΚ, παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, επικράτησε 24-19 του Αερωπού και εξασφάλισε το εισιτήριο για την οκτάδα, όπως και η ΑΕΣΧ Πυλαίας, που νίκησε στην Κέρκυρα τον Φαίακα με 22-19.

Τα αποτελέσματα της Β΄ φάσης:

Φαίακας Κέρκυρας-ΑΕΣΧ Πυλαίας     19-22

Ιωνικός Ν.Φ.-Φίλιππος Βερ.        25-23 (παρ., κ.α. 20-20)

Αερωπός Έδεσσας- ΠΑΟΚ             19-24

ΓΑΣ Κιλκίς-Ολυμπιακός/Ομιλος Ξυνή 14/12

* Χωρίς αγώνα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση οι ΑΕΚ, Διομήδης Άργους, ΑΣΕ Δούκα και ΑΟ Νηρεύς.

* Η κλήρωση των προημιτελικών θα γίνει αύριο Πέμπτη (13/12, 13:00) στα γραφεία της ΟΧΕ.