NHL: Σπουδαία νίκη για Λάιτνινγκ (videos)

Χάρη σε γκολ του Tyler Johnson στην παράταση, οι Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ επιβλήθηκαν των Μόντρεαλ Κανάντιενς με 1-0.

Τη νίκη χρεώθηκε ο Ben Bishop με shutout 19 αποκρούσεων, ενώ οι Νιου Γιορκ Ρέιντζερς «δέσμευσαν» τον Adam Tambellini με συμβόλαιο εξέλιξης, πριν κερδίσουν με 2-1 τους Νιου Γιορκ Άιλαντερς στο ντέρμπι της Νέας Υόρκης. Διετές συμβόλαιο εξέλιξης υπέγραψε ο Colton Parayko με τους Σέιντ Λούις Μπλους, που ευνοήθηκαν από απίθανο γκολ του Barrett Jackman και κέρδισαν με 5-4 τους Ουίνιπεγκ Τζετς. Ακόμα, οι Ντάλας Σταρς συμφώνησαν με τον Devin Shore για τριετές συμβόλαιο εξέλιξης και επικράτησαν με 2-1 των Φιλαδέλφεια Φλάιερς, που «δέσμευσαν» τον Danick Martel με τριετές συμβόλαιο εξέλιξης.

Σε άλλα σημερινά ματς του NHL, οι Μινεσότα Ουάιλντ επικράτησαν των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς με 6-2 χάρη σε δύο γκολ του Thomas Vanek, ενώ ο Ryan Spooner ξεχώρισε με δύο γκολ στο 3-1 των Μπόστον Μπρούινς εναντίον των Ότουα Σένατορς. Δύο γκολ σημείωσε επίσης ο Scott Hartnell, αλλά οι Κολόμπους Μπλου Τζάκετς χρειάστηκαν πέναλτι με τους Καρολάινα Χαρικέινς έπειτα από 3-3 στο 60λεπτο και στην παράταση. Τέλος, οι Λος Άντζελες Κινγκς πέρασαν με 5-2 από το «Pepsi Center» των Κολοράντο Άβαλανς.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα:
Καρολάινα Χαρικέινς – Κολόμπους Μπλου Τζάκετς 0-1 στα πέναλτι (3-3 κ.α. και παρ.)
Νιου Γιορκ Άιλαντερς – Νιου Γιορκ Ρέιντζερς 1-2
Φιλαδέλφεια Φλάιερς – Ντάλας Σταρς 1-2
Μόντρεαλ Κανάντιενς – Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ 0-1 στην παράταση (0-0)
Ότουα Σένατορς – Μπόστον Μπρούινς 1-3
Σέιντ Λούις Μπλους – Ουίνιπεγκ Τζετς 5-4
Μινεσότα Ουάιλντ – Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς 6-2
Κολοράντο Άβαλανς – Λος Άντζελες Κινγκς 2-5