NHL: «Καθάρισε» ο Tavares για τους Άιλαντερς (videos)

Χάρη σε γκολ του John Tavares στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, οι Νιου Γιορκ Άιλαντερς κέρδισαν με 4-3 τους Τορόντο Μέιπλ Λιφς.

Χάρη σε «χρυσό» γκολ του James Neal, οι Νάσβιλ Πρέντατορς επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα με εκτός έδρας 2-1 σε βάρος των Αριζόνα Κογιότες, ενώ οι Σαν Χοσέ Σαρκς επιβλήθηκαν των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς στα πέναλτι ύστερα από 1-1 στο 60λεπτο και στην παράταση. Από την πλευρά τους, ο Henrik Zetterberg «έγραψε» τρεις ασίστ και ο Jimmy Howard 36 αποκρούσεις στο 5-2 των Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς με τους Έντμοντον Όιλερς, που απώλεσαν τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες τους για πρόκριση στα φετινά playoffs του NHL.

Σε άλλο σημερινό ματς της βορειοαμερικανικής λίγκας χόκεϊ επί πάγου, οι Βανκούβερ Κανάκς επικράτησαν με 2-1 των Άναχαϊμ Ντακς χάρη σε νικητήριο γκολ του Zack Kassian στο τρίτο 20λεπτο. Τέλος σημειώνουμε πως οι Μέιπλ Λιφς επισημοποίησαν τον αποκλεισμό του τραυματισμένου Roman Polak από την υπόλοιπη regular season του NHL, ενώ ο Jiri Hudler των Κάλγκαρι Φλέιμς αναδείχθηκε κορυφαίος παίκτης της περασμένης εβδομάδας μπροστά από τον Semyon Varlamov των Κολοράντο Άβαλανς και τον Cam Talbot των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς, οι οποίοι συμπλήρωσαν την τριάδα.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.