Παναθηναϊκός-Άρης: Το ιστορικό ρεκόρ και ολοταχώς για πρωτάθλημα! (vids+pics)

Παναθηναϊκός-Άρης: Έγραψε ιστορία το «τριφύλλι» με το 1-0 κόντρα στους Θεσσαλονικείς.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τελικά ένα σπουδαίο ρεκόρ.

Με το 1-0 κόντρα στον Άρη, το οποίο υπέγραψε ο Σπόραρ στο 92', οι «πράσινοι» ισοφάρισαν την καλύτερη εκκίνηση της ιστορίας τους. Εννέα νίκες στα πρώτα εννέα παιχνίδια είχαν και τη σεζόν 1994-95. Τότε, ο Παναθηναϊκός του Χουάν Ραμόν Ρότσα πήρε το πρωτάθλημα με 16 βαθμούς διαφορά από τον Ολυμπιακό, ενώ πανηγύρισε και το Κύπελλο.

Στο εκτός έδρας ματς με τον Βόλο, ο Παναθηναϊκός έχει την ευκαιρία για το 10 στα 10 κι ένα τεράστιο ρεκόρ. Την περίοδο 1994-95 ο Παναθηναϊκός στο δέκατο παιχνίδι του έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με τον Ηρακλή. Σ' εκείνο το ματς είχε παίξηει και στα 90 λεπτά με τον Ηρακλή ο νυν τεχνικός του Παναθηναϊκού Ιβάν Γιοβάνοβιτς!

Το απόλυτο σερί νικών του «τριφυλλιού» στο πρωτάθλημα, πάντως, είναι 14 νίκες και κρατάει από το 1960. Οι εννέα διαδοχικές νίκες του Παναθηναϊκού είναι το καλύτερο σερί του από το 2009 (δεν αναφερόμαστε στην εκκίνηση), όταν από Μάιο ως τον Οκτώβριο εκείνου του έτους έκανε δέκα νίκες.