Παναθηναϊκός: Όταν ο Μπρινιόλι έβαζε γκολάρα στον Ντοναρούμα! (Video+Photos)

Παναθηναϊκός: Ο τερματοφύλακας που είναι κοντά στο «τριφύλλι» έχει σκοράρει απέναντι στην Μίλαν!

Ήταν 3 Δεκεμβρίου 2017. Η Μπενεβέντο υποδεχόταν την Μίλαν για την 15η αγωνιστική της Serie A. Οι «ροσονέρι» είχαν στον πάγκο τους τον Τζενάρο Γκατούζο και κάτω απ’ τα δοκάρια τον Τζίτζι Ντοναρούμα. Το ματς είχε φτάσει στις καθυστερήσεις και οι Μιλανέζοι ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1.

Όλα έδειχναν πως θα φύγουν νικητές απ’ το «Τσίρο Βιγκορίτο». Ο Αμπάτε έκανε ένα φάουλ σε καλή θέση για σέντρα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Από τα αριστερά το φάουλ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να προωθείται στην αντίπαλη περιοχή! Ποιος ήταν; Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Ο 30χρονος που είναι κοντά στον Παναθηναϊκό.

Το φάουλ εκτελέστηκε απ’ τον Κατάλντι. Στο ύψος του πέναλτι περίπου, ο Μπρινιόλι με αυτοθυσία πέφτοντας ανάμεσα σε πολλά σώματα συμπαικτών και αντιπάλων, βρήκε την μπάλα με το κεφάλι! Αυτή με εκπληκτικό τρόπο πήρε πορεία για τη γωνία του Ντοναρούμα. Ο Ιταλός πορτιέρε που πλέον είναι στην Παρί Σεν Ζερμέν, δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα. Το γκολ ήταν γεγονός!

Αυτό που ακολούθησε ήταν πανζουρλισμός! Η Μπενεβέντο είχε πάρει βαθμό ισοπαλίας από την Μίλαν, με γκολ του τερματοφύλακά της! Του Μπρινιόλι που σε λίγες μέρες δεν αποκλείεται να τον δούμε στην Ελλάδα.