Άρης-Λαμία 1-1: Για πρώτη φορά έδειξε «βαρύς»! (Video+Photos)

Άρης-Λαμία 1-1: Δίχως φρεσκάδα και πολλές ιδέες στο παιχνίδι της η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έσωσε την ισοπαλία στις καθυστερήσεις!

Ένα απ’ τα χειρότερα πρόσωπά του στα φιλικά, παρουσίασε ο Άρης. Ειδικά από τη στιγμή που η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει σχεδόν διαμορφώσει το τελικό της ρόστερ. Οι «κίτρινοι» ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης», κατορθώνοντας να μην χάσουν με τέρμα στις καθυστερήσεις!

Η Λαμία απ’ την άλλη, αγωνίστηκε ακριβώς όπως θα παίζει σε αντίστοιχες έδρες και ματς στο Πρωτάθλημα. Θέλησε να «σπάσει» τον όποιο ρυθμό των Θεσσαλονικέων, να κλείσει χώρους κι αν μπορεί δημιουργικά να απειλήσει μέσα από το transition ή τις στατικές φάσεις.

Σε αυτή την εικόνα, ο Άρης δεν έβγαλε φαντασία στο παιχνίδι του και σε κανένα σημείο του ματς δεν βρήκε το τέμπο που χρειαζόταν για να αλλάξει τις ισορροπίες στην αναμέτρηση, δείχνοντας πως αυτός είναι η ποιοτική πλευρά στο χορτάρι.

Φυσικά, ακριβώς επειδή ήταν φιλικό, υπήρξαν δοκιμές απ’ τους προπονητές. Στοιχείο που έπαιξε το ρόλο του στην αναμέτρηση. Με τον Άρη να μοιάζει αργός και να μην μπορεί να πλησιάσει εύκολα στην περιοχή της Λαμίας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Τη στιγμή που και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να αρκούνται στην καλή αμυντική λειτουργία.

Στο δεύτερο μέρος οι αλλαγές βοήθησαν στην ταχύτητα του Άρη και στον λίγο καλύτερο ρυθμό. Ο Ματέο Γκαρσία στο 51’ έχασε τετ α τετ στη μεγαλύτερη φάση μέχρι εκείνο το σημείο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια κεφαλιά του Μανουσάκη ως σημείο αναφοράς, ενώ όσο περνούσαν τα λεπτά και έρχονταν περισσότερες αλλαγές, το τέμπο και πάλι χανόταν.

Στο 71ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ. Μετά από στατική φάση, ο Σάσα άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Ακολούθως οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία, δίχως όμως να είναι καταιγιστικοί στην προσπάθειά τους για ισοφάριση!

Τελικά στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Τζέγκο, ο νεαρός Ασλανίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας για το τελικό 1-1!

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις (46΄ Σιαμπάνης), Λούμορ, Σάκιτς (71΄ Σούντγκρεν), Δεληζήσης (71΄ Μπεναλουάν), Ασλανίδης, Εντιαγέ (61΄ Τζέγκο), Ματίγια (46΄ Σάσα), Μαντσίνι (46΄ Μπερτόγλιο), Γκαρσία (84΄ Ντουάρτε), Ιτούρμπε (61΄ Χαΐροβιτς) , Καμαρά (61΄ Μάνος).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (82' Μαζουλουξής), Αντέτζο, Τζανετόπουλος (82' Βύντρα), Σαραμαντάς (73' Μαρτίνεθ), Γκέντζογλου, Τζανδάρης (68΄ Τυρόνε), Νούνιεζ (90' Στρούμπουλος), Μανούσος (56΄ Ελευθεριάδης), Μανουσάκης (46΄ Καραμάνος), Ρόμανιτς

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι