Παναθηναϊκός: Ράκος ο Μακέντα – Το τρίτο χαμένο πέναλτι με το «τριφύλλι» (video+photos)

Παναθηναϊκός: Ο Φεντερίκο Μακέντα αστόχησε στο πέναλτι κόντρα στην ΑΕΚ και χάθηκε η ευκαιρία να μείνει ζωντανή η ομάδα για την Ευρώπη.

Ο φορ του Παναθηναϊκού Φεντερίκο Μακέντα σπατάλησε στο 95’ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος κόντρα στην ΑΕΚ.

Έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και έτσι έμεινε το 0-1 και τελείωσε η Ευρώπη. Ο Ιταλός μετά το ματς ήταν ράκος στα αποδυτήρια. Συμπαίκτες και στελέχη προσπαθούσαν να τον εμψυχώσουν, αλλά ο Μακέντα ήταν απαρηγόρητος. Γνώριζε ότι με την άστοχη εκτέλεση γράφτηκε ο επίλογος στην προσπάθεια του Παναθηναϊκού να βγει Ευρώπη.

Ακόμα κι αν ευστοχούσε φυσικά, δεν είναι βέβαιο ότι το «τριφύλλι» θα τα κατάφερνε. Το πρόγραμμά του είναι πιο δύσκολο απ’ αυτό της ΑΕΚ. Θα έδινε, ωστόσο, παράταση στην ελπίδα. Πλέον δεν γυρίζει ο χρόνος πίσω.

Αυτό ήταν το 20 πέναλτι που εκτέλεσε ο Μακέντα με τον Παναθηναϊκό στα τρία χρόνια που είναι στην ομάδα. Την πρώτη του περίοδο 2018-19 είχε τέσσερις εκτελέσεις. Δεν έχασε κανένα. Ευστόχησε στο 1-1 εκτός με τον Αστέρα Τρίπολης, στη διαδικασία των πέναλτι στον αποκλεισμό με τη Λαμία στο Κύπελλο (αστόχησαν Κάτσε, Κουρμπέλης), στο 1-1 εντός με την ΑΕΛ (οι Θεσσαλοί πήραν το 1-1 με δέκα παίκτες, αφού στο πέναλτι στο 3’ που ευστόχησε ο Μακέντα υπήρξε κι αποβολή) και στην ήττα εντός έδρας με 1-3 από τον ΟΦΗ.

Την περασμένη σεζόν ο Μακέντα έχασε ένα πέναλτι. Εκτέλεσε, όμως, οκτώ! Ευστόχησε στο 1-1 με τη Λαμία εκτός και στη νέα ήττα με 1-3 από τον ΟΦΗ. Έχασε το πρώτο του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με το σκορ στο 0-1. Υπήρξε και δεύτερο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό στο ματς κι ευστόχησε ο Μολό.

Στη συνέχεια ευστόχησε στο 1-1 εκτός με τον ΟΦΗ και στην πρόκριση με 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Κύπελλο, αλλά και στα ματς με ΠΑΟΚ (2-0 εντός), Παναιτωλικό (3-1 εντός), Αστέρα Τρίπολης (1-1 εκτός). Με τους Αρκάδες να σημειωθεί ότι έχασε το πρώτο κόντρα στον Παπαδόπουλο, όμως, δόθηκε επανάληψη κι ευστόχησε στη δεύτερη εκτέλεση.

Δύο άστοχα

Ο Μακέντα, όμως, φέτος έχει ποσοστό 33,3%. Έχασε το πρώτο πέναλτι στο 2-2 εκτός έδρας με τον ΟΦΗ και κόντρα στην ΑΕΚ έχασε το δεύτερο. Εκτέλεσε κι ένα ακόμα κι ευστόχησε κόντρα στον Ολυμπιακό στο Φάληρο. Ο Παναθηναϊκός φέτος πήρε επτά πέναλτι κι έχασε τρία, αφού ένα ακόμα σπατάλησε ο Καρλίτος στο 1-1 του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ με τον Βόλο… Αντίθετα, 2 στα 2 έχει ο Χατζηγιοβάνης κι ένα εύστοχο ο Βιγιαφάνιες.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι