Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 1-1: Έχασε την ευκαιρία... (videos+photos)

Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ: Ο «Δικέφαλος» είχε δοκάρι, σημαντικές ευκαιρίες, προηγήθηκε με γκολάρα του Σφιντέρσκι, αλλά από μία... κόντρα άφησε δύο βαθμούς στην Τρίπολη και μαζί την ευκαιρία να κάνει αποφασιστικό βήμα για την ευρωπαϊκή του έξοδο.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play offs της Super League. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 56΄ με γκολάρα του Σφιντέρσκι, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 65΄ με τυχερό τέρμα του Μουνάφο.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ που παραμένει στην 3η θέση, αλλά μαζί με την ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του Άρη που ηττήθηκε 3-1 από την Ένωση και να τον πλησιάσει στον ένα βαθμό. Παράλληλα ούτε ο Αστέρας πέτυχε τον στόχο του, που ήταν να σημειώσει την πρώτη του νίκη στα play offs, αλλά έδειξε για μία ακόμη φορά δυνατός στην έδρα του.

Αξίζει να σημειώσουμε πάντως πως ο Αστέρας διαμαρτύρεται για δύο πέναλτι, με το ένα εξ αυτών να είναι... διπλό, αλλά να μη δίνεται.

Το ματς είχε ενδιαφέρουσες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ πιο δραστήριος. Στο 5΄ ο Σφιντέρσκι σούταρε από το ύψος της μικρής και έσωσε ο Παπαδόπουλος.

Ακολούθησε στο 12΄ μια καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο Ίνγκασον γύρισε την μπάλα στον Πασχαλάκη, η οποία του ξέφυγε, αλλά τελικά κατάφερε να την διώξει πάνω στην γραμμή.

Στο 22' είχαμε οριζόντιο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ σε κεφαλιά του Σφιντέρσκι μετά από σέντρα του Τζόλη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (23'), σουτ του Τζόλη από πλάγια θέση, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ιδανικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 56' με δυνατό σουτ του Σφιντέρσκι μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Όμως ο Αστέρας κατάφερε να ανταποδώσει το τέρμα εννέα λεπτά αργότερα (65΄) με τον Μουνάφο από κοντά, μετά από αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τις συνθήκες για ένα δεύτερο γκολ που θα τους έφερνε μια ανάσα από τη δεύτερη θέση και τον Άρη.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες κάρτες: Κώτσιρας, Μουνάφο - Ζίβκοβιτς, Ντάγκλας, Κρέσπο, Ουάρντα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (78' Μπελόκ), Τιλίκα (78΄ Κρέσπι), Φερνάντεθ (16΄ λ.τ. Ριέρα), Σίτο (67' Ιγκλέσιας), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Ντάγκλας, Σβαμπ (76' Κρμέντσικ), Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (83' Μουργκ), Τζόλης (58΄ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι.