ΠΑΟΚ: Μετά τον Πρίγιοβιτς, εκτελεστής το «χρυσό αγόρι»! (video+photos)

ΠΑΟΚ: Ο Χρήστος Τζόλης έφτασε τα 15 γκολ την τρέχουσα σεζόν και είναι ο κορυφαίος σκόρερ μετά τον Πρίγιοβιτς τα τελευταία χρόνια!

Μετά την αποχώρηση του Αλεξάντερ Πρίγιοβιτς, ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στους Σφιντέρσκι, Άκπομ και φυσικά στους μεσοεπιθετικούς του.

Παίκτες έμπειρους όπως οι Πέλκας, Μπίσεσβαρ. Το καλοκαίρι επίσης, έφερε με 3,5 εκατ. ευρώ τον Τσόλακ, ήρθε ο Ζίβκοβιτς, ο Μουργκ. Κι όμως, μετά τον Σέρβο παίκτης με τα περισσότερα γκολ σε μία σεζόν είναι ο Χρήστος Τζόλης!

Το «χρυσό αγόρι» του ΠΑΟΚ με τα δύο γκολ επί της Λαμίας και μάλιστα σε μία βραδιά που δεν ήταν ιδιαίτερα καλός έφτασε τα 15 τέρματα τη σεζόν που διανύουμε. Είναι επίσης το τρίτο ματς που σημειώνει από δύο γκολ και άνω. Πέτυχε δύο τέρματα με τη Μπεσίκτας, έκανε χατ τρικ με την ΑΕΛ στο κύπελλο και την Τετάρτη σημείωσε δύο κόντρα στη Λαμία.

Έχει ακόμα από ένα γκολ κόντρα σε Αστέρα Τρίπολης, Αϊντχόφεν (από ένα σε κάθε παιχνίδι με τους Ολλανδούς), Ομόνοια, ΑΕΛ, Λαμία, ΟΦΗ, Παναιτωλικό. Αυτό που του λείπει είναι το γκολ σε ελληνικό ντέρμπι. Φέτος είχε ένα με την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο, αλλά του ακυρώθηκε κι επίσης είχε δοκάρι στο ματς με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα. Δεν θα αργήσει, όμως να το πετύχει αυτό.

Πέρασε Σφιντέρσκι, Άκπομ

Ο Τζόλης, λοιπόν, έφτασε τα 15 γκολ κι ενώ απομένουν πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα, δέκα για τα πλέι οφ και μετά το 5-2 με τη Λαμία, λογικά θα έχει μίνιμουμ και τρία για το κύπελλο.

Ο Πρίγιοβιτς, ο οποίος ήρθε τον Γενάρη του 2017, πέτυχε μέχρι το τέλος της 10 γκολ. Την επόμενη περίοδο ο Σέρβος «killer» είχε 27 (!) γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και την περίοδο 2018-19 του νταμπλ, όπου κι έφυγε στα μισά είχε 18 τέρματα.

Τη σεζόν 2016-17 κανείς άλλος δεν είχε διψήφιο αριθμό τερμάτων. Τη σεζόν 2017-18 ο Πέλκας είχε 12 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και ο Τζόλης τον ξεπέρασε, όπως και τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος είχε 10 τέρματα τη σεζόν του ντμαπλ.

Την περασμένη περίοδο ο Σφιντέρσκι σταμάτησε στα 14 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και ο Άκπομ στα 10. Αυτοί είναι οι παίκτες με διψήφιο αριθμό γκολ τα τελευταία χρόνια. Και ο Τζόλης μετά τον Πρίγιοβιτς, είναι αυτός που σκοράρει τα περισσότερα και με τη μεγαλύτερη συχνότητα, αφού ξεπέρασε τα γκολ του Πολωνού συμπαίκτη του σε μία σεζόν! Ένα γκολ ανά 145 λεπτά συμμετοχής. Σχεδόν ένα γκολ ανά 1,5 αγώνα. Τα εκατομμύρια δεδομένα θα στήσουν χορό το καλοκαίρι γύρω από το όνομά του.

Χαλάει ο καιρός με πτώση θερμοκρασίας μέχρι το Σάββατο
Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four
ΑΕΚ: Απέκτησε την Σακραντζίγια