Live Chat ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 2-2 (τελικό)

ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης: Δείτε LIVE την εξέλιξη του αγώνα της Super League στους «Ζωσιμάδες».

Τέσσερις θέσεις και τέσσερις βαθμοί χωρίζουν τον ΠΑΣ Γιάννινα από τον Αστέρα Τρίπολης και ο πρώτος θα προσπαθήσει να πλησιάζει τους Αρκάδες, παίζοντας μαζί τους στην πόλη της Ηπείρου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο και στο 2020 με ένα εντός έδρας παιχνίδι. Έχει κερδίσει μόνο ένα από τα πέντε που έχει δώσει γηπεδούχος, το τελευταίο με τη Λαμία. Είχαν προηγηθεί δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Ανεξάρτητα έδρας έχει μία νίκη στα έξι τελευταία, όπου συγκέντρωσε τέσσερις βαθμούς, ενώ από τα έξι πρώτα πήρε οκτώ βαθμούς, τους διπλάσιους δηλαδή.

Έχει πετύχει 10 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και μόλις τρία στο δεύτερο, σε αντίθεση με τη συνολική συμπεριφορά των υπολοίπων ομάδων μα σκοράρουν κυρίως στο δεύτερο. Αντίθετα έχει δεχτεί τρία γκολ στο πρώτο και 12 στο δεύτερο ημίχρονο. Έχει μια ισοπαλία στα 10 τελευταία παιχνίδια του, αυτή με τον Παναιτωλικό.

Ο Αστέρας Τρίπολης μετά από έξι παιχνίδια χωρίς νίκη, την περασμένη Τετάρτη επικράτησε 2-0 του Ατρομήτου και ανέβηκε στην 6η θέση. Έχει λοιπόν μια νίκη στα επτά τελευταία, αφού είχε τρεις στα πέντε πρώτα. Έχει τέσσερις ήττες, όλες από τις ομάδες που είναι στις τέσσερις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έχει πετύχει μόλις τέσσερα γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε βάλει οκτώ στα επτά πρώτα. Έχει δεχτεί ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, και τα άλλα 12 στο δεύτερο! Είναι η μοναδική ομάδα, που δεν έχει πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας πίσω στο σκορ. Έχει προηγηθεί σε πέντε περιπτώσεις και σε επτά ήταν ισόπαλος.

Εκτός έδρας ο Αστέρας Τρίπολης έχει τρεις ήττες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά καμία σε πόλη της περιφέρειας. Νίκησε στη Λάρισα, ενώ πήρε ισοπαλία στο Αγρίνιο και Λαμία. Στη Λάρισα πέτυχε τη μοναδική εκτός έδρας νίκη ως τώρα σε έξι παιχνίδια.