Παναθηναϊκός: Έλαμψε ο Χατζηγιοβάνης στην πρώτη του στην Εθνική!

Παναθηναϊκός: Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη της Εθνικής επί της Κύπρου με 2-1.

Η πρώτη του συμμετοχή στην Εθνική Ανδρών έδειξε, ότι …άργησε να έρθει για τον Τάσο Χατζηγιοβάνη. Μία Εθνική, που δεν έχει πολλές λύσεις στους ακραίους θα έπρεπε από πέρυσι να είχε στις τάξεις της τον 23χρονο επιθετικό του Παναθηναϊκού.

Ο Χατζηγιοβάνης αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στο δεξί φτερό της Εθνικής στο 4-3-3 του Φαν’ τ Σιπ και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε αριστερά στο 4-2-3-1 του Ολλανδού τεχνικού. Ο Χατζηγιοβάνης είχε αρκετές καλές προσπάθειες, ταλαιπώρησε την άμυνα της Κύπρου και έδινε και στο κατάλληλο τάιμινγκ πάσες, που θα μπορούσαν να γίνουν γκολ από τους συμπαίκτες του.

Στο δεύτερο ημίχρονοσυνεργάστηκε πολύ καλά με τον Λυκογιάννη, στον οποίον πέρασε και μία υπέροχη πάσα και στη συνέχεια έγινε ευκαιρία με τον Γιακουμάκη. Μάλιστα στο τέλος του αγώνα ο Χατζηγιοβάνης έχασε μεγάλη ευκαιρία, για να πετύχει και το πρώτο του γκολ στην πρώτη του στην Εθνική, αλλά δεν πρόλαβε να περάσει τον τερματοφύλακα της Κύπρου και να πλασάρει στο κενό τέρμα.

Το κυριότερο ήταν ότι ο επιθετικός του Παναθηναϊκού είχε πολύ καλή κίνηση και χωρίς την μπάλα και ήταν απλός στο παιχνίδι του. Εκτός από την μεγάλη ευκαιρία στο τέλος , είχε και άλλη μία πολύ καλή στιγμή, όταν από αριστερά κινήθηκε παράλληλα προς την αντίπαλη εστία, αλλά το σουτ, που επιχείρησε δεν ήταν τόσο καλό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Με βάση τη σημερινή εικόνα του Χατζηγιοβάνη μπορούμε να πούμε, ότι έπιασε την ευκαιρία από τα μαλλιά και ο προπονητής της Εθνικής λογικά θα τον έχει στο μυαλό του για την ενδεκάδα στα παιχνίδια, που έρχονται, αφού όπως έχουμε πει η Εθνική ομάδα δεν έχει πολλούς κλασικούς ακραίους και πολλές φορές αναγκάζεται να χρησιμοποιεί στα άκρα κεντρικούς μέσους.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"