ΟΦΗ-ΝΠΣ Βόλος 1-2: Ποδαρικό με «διπλό» (photos)

Ο ΝΠΣ Βόλος ήταν αποτελεσματικός και απέδρασε με το «τρίποντο» από το «Γεντί Κουλέ».

Με «διπλό» ξεκίνησε το 2020 στη Super League, καθώς ο ΝΠΣ Βόλος επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί είχαν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, αλλά οι Βολιώτες είχαν την αποτελεσματικότητα, καθώς σε τρεις τελικές, πανηγύρισαν δύο γκολ. Σκόρερ χρίστηκαν οι Λύραντζης (35’) και Ζοάο (79’), ενώ για τον ΟΦΗ ισοφάρισε προσωρινά ο Νέιρα στο 58’.

Με μια φάση που ανησύχησε άπαντες στο «Γεντί Κουλέ» ξεκίνησε το παιχνίδι του ΟΦΗ με τον ΝΠΣ Βόλο. Οι Κοροβέσης και Σακόρ συγκρούστηκαν στο πρώτο λεπτό στον αέρα και έπεσαν στο έδαφος. Ο Νορβηγός άσος έδειξε να έχει πρόβλημα και έγινε λίγο αργότερα αλλαγή, ενώ ο Έλληνας άσος συνέχισε κανονικά. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και πίεζαν για το γκολ, χάνοντας ευκαιρίες με τους Φιγκεϊρέδο (14’), Σεμέδο (20’) και Τσιλιανίδη (30’). Ωστόσο στο 35’ ο Λύραντζης μετά από σέντρα του Ντεντάκη άνοιξε το σκορ με κεφαλιά για τον Βόλο, κάνοντας το 0-1. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει, αλλά στις καθυστερήσεις ο Γκαραβέλης απέκρουσε το σουτ του Τσιλιανίδη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να συνεχίζει να πιέζει για το γκολ. Στο 58’ ο Νέιρα με διπλή προσπάθεια έπιασε το σουτ και ισοφάρισε σε 1-1. Ακολούθησαν κι άλλες φάσεις με τους Νέιρα και Φιγκεϊρέδο. Ο ΝΠΣ Βόλος στο 79’ κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα στο σκορ, στην τρίτη του ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Ζοάο να κάνει με κεφαλιά το 1-2. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, το σκορ δεν άλλαξε και οι Βολιώτες πήραν ένα σημαντικό «διπλό».

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ (7’ Βαζ / 77’ Μάνος), Στάικος, Νέιρα, Σεμέντο, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο.

ΝΠΣ Βόλος (Βίκτορ Μπασάντρε): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Τσίκα, Οικονόμου, Λυράτζης, Τσοκάνης, Μαξ, Τόρες (87’ Τσαούσης), Γέντριτσεκ (74’ Ζοάο), Γκουαροτσένα (54’ Μπαλογιάννης).