Λαμία-Πανιώνιος 1-0: Ξεμπέρδεψε η Λαμία (photos+video)

Νίκησε η Λαμία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι απέναντι στον Πανιώνιο.

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 1-0 του Πανιωνίου, αποτέλεσμα που τους εξασφαλίζει την παραμονή. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Καραμάνος στο 6’, ενώ ο Ντουρμισάι ήταν ο μοιραίος παίκτης για τους Νεοσμυρνιώτες, καθώς έχασε πέναλτι αλλά και κάποιες μεγάλες ευκαιρίες. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε με μπαράζ χαμένων ευκαιριών και για τις δύο ομάδες.

Δυνατό παιχνίδι από τα πρώτα δευτερόλεπτα έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας, με τον Πανιώνιο να απειλεί στο πρώτο λεπτό. Ο Μανθάτης γύρισε τη μπάλα προς τον Ντουρμισάι, αλλά εκείνος υπό την πίεση του Αντέτζο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 6’ η Λαμία κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στην πρώτη της ευκαιρία, όταν ο Επστάιν έβγαλε παράλληλη μπαλιά και ο Καραμάνος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Μπλάζιτς. Στο 38’ ο Ντουρμισάι, μετά από το ένα-δύο με τον Μασούρα, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 41’ ο Ντουρμισάι κέρδισε το πέναλτι από τον Καρυπίδη, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Όμως ο Σαράνοφ απέκρουσε τη μπάλα και κράτησε το 1-0 για τη Λαμία, αποτέλεσμα που έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να είναι ελαφρώς καλύτερος, αλλά απείλησε στο 63’ με εκπληκτικό βολ πλανέ του Ντουρμισάι, με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Σαράνοφ. Η Λαμία έψαχνε το δεύτερο γκολ, αλλά δεν κατάφερνε να βρει εύκολα χώρους. Στο 76’ όμως ο Μπερτόλιο βρέθηκε απέναντι από τον Μαλέρμπ, όμως η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα της δοκού. Στο 81’ ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά, από κόρνερ του Μπερτόλιο, ο Μαλέρμπ απέκρουσε.

Ο Πίτι με την είσοδό του στο παιχνίδι δημιούργησε προβλήματα στον Πανιώνιο, καθώς στο 85’ με εκτέλεση φάουλ, αλλά και στο 88’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ απείλησε, όμως ο Μαλέρμπ επενέβη σωτήρια. Στο 90+1’ ο Σαράνοφ έκανε εκπληκτική επέμβαση σε εξ επαφής κεφαλιά του Μπανανά, διώχνοντας σε κόρνερ. Το 1-0 διατηρήθηκε ως το τέλος, με τη Λαμία να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπαράλες, Μπερτόλιο (84’ Πίτι), Καραμάνος, Δημούτσος, Σκόνδρας (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Επστάιν (65’ Τομάς), Βάντερσον, Μπλάζιτς.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μάλερμπ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Τσιλούλης (76’ Άρσε), Μανθάτης (62’ Σίντι Αλί), Μπουμάλ, Μανιάτης, Ντουρμισάι.

Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη
Ψυχολογική τόνωση από Δημήτρη Γιαννακόπουλο
Παναθηναϊκός AKTOR: «Μάρτυρες "καταδρομικής επιχείρησης" εποχής Μπερτομέου - Δείξτε σεβασμό»