Ατρόμητος-Λεβαδειακός 1-0: Τον βύθισε ο Ενσικουλού (photos+video)

Ο Ατρόμητος δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Λεβαδειακό.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ατρόμητος, με 1-0 επί του Λεβαδειακού, και εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη οι Βοιωτοί έμειναν κολλημένοι στους 13 βαθμούς και δυσκολεύει η υπόθεση παραμονή. Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές συγκινήσεις, ξεχώρισε μόνο το πανέμορφο τέρμα του Ενσικουλού, ο οποίος με ατομική ενέργεια και σουτ με το αριστερό πέτυχε το 1-0.

Πιο κινητικός ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ατρόμητος, χωρίς να μπορέσει να γίνει απειλητικός στα πρώτα λεπτά στα καρέ του Λεβαδειακού. Στο 16’ όμως ο Ενσικουλού με ωραία προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάγιτς για το 1-0.

Οι Βοιωτοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και να πιέσουν. Στο 30’ ένα σουτ του Τσαμπούρη δεν βρήκε στόχο. Οι Περιστεριώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και κρατούσαν τους «πράσινους» με ευκολία μακριά από την περιοχή τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός προσπάθησε να πιέσει, κυρίως από τα δεξιά, αλλά ένα σουτ του Μέλεγκ στο 50’ κατέληξε στην αγκαλιά του Μέγιερι. Ο Ατρόμητος όμως ήταν αυτός που άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 63’, όταν ο Μπάγιτς απέκρουσε αρχικά το πλασέ του Ενσικουλού και στη συνέχεια την προσπάθεια του Κουλούρη. Ο Σαβαντογκό πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες στη συνέχεια, αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Μέγιερι. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί και κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα, με τον Λεβαδειακό να μη δείχνει ικανός να αντιδράσει. Στο 90’ σουτ του Νανγκίς, μετά από ωραία ενέργεια, πέρασε άουτ, στην τελευταία φάση του αγώνα στο Περιστέρι.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Καρασαλίδης, Χατζηισαΐας, Ούμπιδες, Ενσικουλού (84’ Μανούσος), Νάτσος, Μάντσον, Κουλούρης, Μπρούνο (74’ Μπουσούλατζιτς), Ρισβάνης, Ουάρντα (60’ Κατράνης).

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Αντιλέχου, Ντιόγκο, Τσαμπούρης, Ρεκβιασβίλι, Κονέ, Στανόγεβιτς (69’ Νανγκίς), Ζησόπουλος, Μάρκοβσκι, Σαβαντογκό (86’ Λιάγκας), Γιακουμάκης (24’ Μέλεγκ).

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης