Άρης-Παναιτωλικός 1-2: Άλωσαν το «Βικελίδης» οι Αγρινιώτες (photos)

Συγκλονιστικό παιχνίδι και νίκη για την ομάδα του Δέλλα.

Νικητής αποχώρησε από το «Κλ. Βικελίδης» ο Παναιτωλικός, καθώς υποχρέωσε τον Άρη σε ήττα με 2-1, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι Αγρινιώτες με γκολ των Μαλή και Λουσέρο πήραν μια ιστορική νίκη, την πρώτη εκτός έδρας επί των «κίτρινων». Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 30’ λόγω της αποβολής του Κουέστα και είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ντιγκινί.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης, ψάχνοντας το γκολ, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει στα πρώτα λεπτά. Στο 10’ ο Καμαρά του Παναιτωλικού τραυματίστηκε άσχημα στο γόνατο και έγινε αλλαγή, αλλάζοντας τα πλάνα του Δέλλα. Στο 14’ ο Γιουνές άγγιξε το γκολ, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια οι Αγρινιώτες ανέβασαν στροφές και στο 28’ ο Μοράρ βγήκε απέναντι στον Κουέστα, με τον τερματοφύλακα του Άρη να τον ανατρέπει. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και κόκκινη στον Κουέστα, αλλά στο 31’ ο Μάζουρεκ αστόχησε από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, συνέχισαν να πιέζουν και ο Ματέο Γκαρσία ανάγκασε τον Κυριακίδη στο 39’ σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός αύξησε την πίεσή του για να φτάσει σε ένα γκολ, εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό του πλεονέκτημα, ωστόσο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Αναγνωστόπουλο. Η πίεση της ομάδας του Αγρινίου απέδωσε στο 63’, με τον Μάλη να στέλνει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η αντίδραση του Άρη δεν άργησε και στο 71’ ο Μενέντεθ έκανε το γύρισμα και ο Ντιγκινί με προβολή ισοφάρισε σε 1-1. Στο 75’ όμως μια εκτέλεση κόρνερ από τον Λουσέρο μπέρδεψε την άμυνα του Άρη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2, μετά από λάθος των Σιώπη, Αναγνωστόπουλου.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι στο «Κλ. Βικελίδης», με τον Παναιτωλικό να αντέχει στην πίεση και πήρε μεγάλη νίκη, ενώ οι οπαδοί του Άρη αποδοκίμασαν τους παίκτες του Παντελίδη μετά το σφύριγμα της λήξης.

Άρης (Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Ντιγκινί, Ματέο Γκαρσία (82’ Ναζλίδης), Βαλεριάνος (55’ Μενέντεθ), Γκάμα, Γιουνές (30’ Αναγνωστόπουλος), Ματίγια, Σιώπης, Βέλεθ.

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Λιάβας, Τσοκάνης, Μάλης, Άργκους, Ντίας, Λουσέρο, Καμαρά (13’ Μανά), Μάζουρεκ (83’ Τσιγγάρας), Μπαρμπόσα, Μοράρ.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι