Ξάνθη-Πανιώνιος 0-1: Τη φρέναρε ο Μασούρας (photos)

Βρήκε «τρίποντο» στα Πηγάδια ο Πανιώνιος.

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος στα Πηγάδια με 1-0 επί της Ξάνθης, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ο Μασούρας πέτυχε το «χρυσό» γκολ των «κυανέρυθρων», που έβαλε τέλος στα όνειρα της Ξάνθης για διεύρυνση του αήττητου σερί, αλλά και για ρεκόρ συγκομιδής βαθμών σε 10 αγωνιστικές.

Πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε στα Πηγάδια από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς Ξάνθη και Πανιώνιος είχαν διάθεση να απειλήσουν και έψαχναν από νωρίς το γκολ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και έχασαν καλή ευκαιρία με τον Καντά στο 11’ να μην πλασάρει σωστά τον Κότνικ. Μετά από το πρώτο 15λεπτο, ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε να πολιορκεί την εστία του Ζίφκοβιτς. Στο 27’ η κεφαλιά του Μασούρα σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Ντουρμισάι. Στο 36’ η υπεροχή του Πανιωνίου μετατράπηκε σε γκολ, καθώς ο Τσιλούλης βγήκε στην αντεπίθεση και ο Μασούρας με ωραίο πλασέ πέτυχε το 0-1. Ως το τέλος του πρώτου μέρους, χάθηκαν κάποιες εκατέρωθεν ευκαιρίες, χωρίς να σημειωθεί γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε, με την Ξάνθη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φτάσουν πολύ εύκολα στα καρέ του Κότνικ, ενώ ο Πανιώνιος προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στο 77’ τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους Ακρίτες, καθώς μέσα σε δύο λεπτά ο Αλμέιδα είδε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στα επόμενα λεπτά, πιο επικίνδυνος εμφανίστηκε ο Πανιώνιος, με το 0-1 πάντως να είναι το τελικό αποτέλεσμα στα Πηγάδια.

Πανιώνιος (Ανιγκό): Κότνικ, Κότσιτς, Ντομίνγκες, Μπανανά, Κούρντι, Κεϊτά, Πίρις, Μασούρας, Οικονομίδης (56’ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης (85’ Καμαρά), Ντουρμισάι

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σιλά (33’ Αλμέιδα), Κασάδο, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς, Καμαρά, Καντά (56’ Σαρπόνγκ), Κίκε (46’ Κάστρο), Γέντρισεκ, Ντουρίτσκοβιτς

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ