Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 1-1: Παρέμειναν αήττητοι στο Περιστέρι (photos)

Ο ΠΑΟΚ έχει παράπονα από τη διαιτησία στην πρώτη φετινή του απώλεια βαθμών.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του Ατρόμητου με τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, με το παιχνίδι των αήττητων να λήγει 1-1. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με γκολ του Κρέσπο, ενώ οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν με τον Ουγκράι, ο οποίος είχε κι ένα εντυπωσιακό δοκάρι. Στον ΠΑΟΚ όμως έχουν παράπονα από τη διαιτησία του Τζήλου, ειδικά για ένα οφσάιντ κι ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, αλλά όχι πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για μια υπόδειξη οφσάιντ στον Ελ Καντουρί στο 3’, με το ριπλέι να μην δικαιώνει την απόφαση. Στο 18’ ο Ατρόμητος έχασε μια μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, χάρη στην έμπνευση του Ουγκράι. Ο Ούγγρος επιθετικός είδε τον Πασχαλάκη εκτός θέσης και επιχείρησε να τον κρεμάσει από τα 40 μέτρα, με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Η φάση αυτή αφύπνισε τον ΠΑΟΚ που ανέβασε στροφές και στο 22’ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Στρούγγη στον Ελ Καντουρί, αλλά ο Τζήλος δεν καταλόγισε την παράβαση, προκαλώντας την αντίδραση των «ασπρόμαυρων». Στο 40’ η εδαφική υπεροχή του «Δικεφάλου του Βορρά» δικαιώθηκε, καθώς ο Βαρέλα με ωραία ενέργεια έκανε το γύρισμα για τον Κρέσπο, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 0-1. Αυτό το σκορ διατηρήθηκε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Ατρόμητος έκανε δύο αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να αντιδράσει και εμφανίστηκε πιο πιεστικός. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις τον Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 66’, αλλά το πλασέ του Ζαμπά ήταν άστοχο. Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο 73’ ο Ουγκράι με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με εκατέρωθεν επιθέσεις, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί περισσότερο. Ωστόσο, το 1-1 διατηρήθηκε ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να παραμένουν αήττητες, αλλά τον ΠΑΟΚ να χάνει τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Κιβρακίδης, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Στρούγγης (46’ Ενσικουλού), Μπουσουλάντζιτς, Μάντσον, Ουγκράι, Μπρούνο (87’ Ούμπιντες), Μούγιακιτς (46’ Κωτσόπουλος).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Βιερίνια, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Ζαμπά (77’ Πέλκας), Ελ Καντουρί (82’ Ουάρντα), Μπίσεσβαρ (67’ Λημνιός), Πρίγιοβιτς.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ