Ξάνθη-Παναιτωλικός 1-1: «Πλήρωσε» την γκάφα
1 SHARE

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη αλλά έμεινε στο 1-1 με τον Παναιτωλικό στα Πηγάδια - Τραγικό λάθος από τον Ζίφκοβιτς στο γκολ του Μοράρ

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η αναμέτρηση Ξάνθη-Παναιτωλικός, στα Πηγάδια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21΄ με τον Μοράρ, μετά από ολέθριο λάθος του Ζίφκοβιτς, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Γέντρισεκ στο 42΄. Στην επανάληψη η Ξάνθη είχε εδαφική και τεχνική υπέροχή, που όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει.

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο σκορ με τον Μοράρ στο 21΄ που αξιοποίησε λάθος του τερματοφύλακα Ζίφκοβιτς και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για τους Αγρινιώτες. Ο Σέρβος γκολκίπερ δεν είδε σωστά και έστειλε την μπάλα στον αντίπαλο του, που σκόραρε ανενόχλητος.

Στο 41΄ η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι με το οποίο το παιχνίδι ήρθε στα ίσα. Ο Μπαξεβανίδης έκανε σέντρα, η μπάλα βρήκε το χέρι του Άργκους ψηλά και ο Έρικ Γέντρισεκ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας στο 42΄.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε κατοχή μπάλας όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες τελικές έστω και χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί.

Στην επανάληψη η γηπεδούχος Ξάνθη ανέπτυξε περισσότερο επιθετικά το παιχνίδι της και πίεσε για δεύτερο γκολ. Στο 56΄ ο Τσοκάνης ακούσια τροφοδότησε εντός περιοχής τον Γέντρισεκ, αυτός έκανε ωραίο και δυνατό σουτ αλλά ο Κυριακίδης αποτελεσματικά απομάκρυνε.

Ένα λεπτό αργότερα προσπάθεια του Λισγάρα σταμάτησε στην οριζόντιο δοκό, ύστερα από κεφαλιά του Κασάδο. H φάση του αγώνα καταγράφηκε στο 71΄: από φάουλ του Κοβάσεβιτς η κεφαλιά του Γέντρισεκ ανάγκασε τον Κυριακίδη στην επέμβαση της αναμέτρησης, για να διώξει σε κόρνερ τον μέγιστο κίνδυνο για την εστία του.

Η Ξάνθη συνέχισε να υπερέχει άκαρπα αλλά με τον Παναιτωλικό να κρατά αμυντική τακτική μέχρι τέλους του αγώνα. Εκεί λίγο πριν την εκπνοή ο Ζιφκοβιτς έσωσε την Ξάνθη από την ήττα, όταν απέκρουσε σωτήρια πέφτοντας στα πόδια του Καμαρά που μόλις είχε περάσει στον αγώνα.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Καμαρά, Κασάδο, Σιλά, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Κίκε, Σάρπονγκ (63΄ Κάστρο), Καντά (82΄ Σουλεϊμάν), Κοβάσεβιτς (79΄ Ντε Λούκας), Μπαξεβανίδηs

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης, Έρικσον, Μάζουρεκ, Ντίας, Ουίλιαν (80΄ Λουσέρο), Μάνα (46΄ Λιόβας), Μοράρ (87΄ Καμαρά).

Απόλυτα ικανοποιημένος από τις εγκαταστάσεις ο πρόεδρος της ΔΕΜΑ, Αμάρ Αντάντι
Ο Αμαζόνιος φλέγεται: Στο σκοτάδι το Σάο Πάολο - Τεράστια η οικολογική καταστροφή
Από το στόχαστρο του Ολυμπιακού στη Μονακό ο Σλιμανί (videos)
Σαμοθράκη: Στοχευμένες δράσεις για το νησί ανακοίνωσε ο Χάρης Θεοχάρης

Μία στα 50 εκατομμύρια: Γέννησε δίδυμα με διαφορά... 11 εβδομάδων

Όλγα Φαρμάκη: Το καυτό φιλί με τον σύντροφό της και το τρυφερό μήνυμα (photos)

Τερηδόνα: 7 τροφές για λιγότερα σφραγίσματα (εικόνες)

Katie Holmes-Jamie Foxx: H αιτία χωρισμού δεν είναι αυτή που πιστεύεις

Πόπη Τσαπανίδου: Οι φωτογραφίες από τις διακοπές της που ενθουσίασαν τους followers της (pics)

Ρονάλντο: «Κοστίζουν 100 εκατ. ευρώ και δεν έχουν κάνει τίποτα» (video)

Όταν ο Tarantino εμφανίζεται στις ταινίες του

Ζώδια σήμερα 22/08: Η υπομονή, η επιμονή και η αντοχή είναι το τρίπτυχο της επιτυχίας!