Ολυμπιακός-Λεβαδειακός: 1-0: Τον λύτρωσε ο Λάζαρος (video)

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 62' ο Ολυμπιακός, που ζορίστηκε, επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 1-0 τον Λεβαδειακό στο Καραϊσκάκη και ξεκίνησαν με το δεξί το πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Χριστοδουλόπουλος στο 62'.

Ο Ολυμπιακός που είχε αρκετά θέματα στο πρώτο ημίχρονο, έχασε πέναλτι στο 42' με τον Φορτούνη (απέκρουσε ο Επασί), ενώ είχαν δοκάρι με τον Χασάν.

Με το μυαλό στη Μπέρνλι ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τρεις αλλαγές στον αγώνα με τον Λεβαδειακό και τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα των Βοιωτών. οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπόρεσαν στο πρώτο ημίχρονο να δημιουργήσουν πολλές σημαντικές φάσεις μπροστά στην εστία του Επασί, αλλά έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 42'. Ο Ζησόπουλος ανέτρεψε τον Φορτούνη και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελληνας διεθνής, αλλά ο Επασί έδιωξε και κράτησε το μηδέν.

Στην επανάληψη ο Μάρτινς έκανε δύο αλλαγές και ο Ολυμπιακός με την είσοδο των Μπουχαλάκη και Χασάν έγινε πιο επιθετικός. Ειδικά με τον Αιγύπτιο θα μπορούσαν οι "ερυθρόλευκοι" να σκοράρουν δύο φορές, μέσα σε 1 λεπτό. Στο 59' ο Χασάν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος με απίθανο γυριστό σουτ, είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς με τον συνήθη ύποπτο. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 64' με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0.

Η ασφυκτική πίεση συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό και στο 66' ο Γκερέρο νικήθηκε από τον εκπληκτικό Επασί και δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι και οι "ερυθρόλευκοι" πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Βούκοβιτς, Μεριά, Τσιμίκας, Τοροσίδης (46' Μπουχουλάκης), Καμαρά, Πάρντο (46' Χασάν), Φορτούνης (87' Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο

Λεβαδειακός (Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Κρνέτα (80' Αντιλέχου), Ζησόπουλος, Ντιόγκο, Μητρόπουλος, Όμο (71' Καραχάλιος), Γιακουμάκης, Σουμπίνιο, Νάνγκις (63' Σαβαντόγκο), Μαρκόβσκι

Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη
Παναθηναϊκός: «Ανάβει φωτιές» η Mundo Deportivo για τον Φώτη Ιωαννίδη