Κέρκυρα-Πλατανιάς 2-0: Επιστροφή στις νίκες και… ανάσα παραμονής!

Μετά από δέκα αγωνιστικές η Κέρκυρα χαμογέλασε ξανά και πήρε σπουδαία νίκη επί του Πλατανιά με 2-0 συνεχίζοντας έτσι τον αγώνα της για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Δυο γκολ του Τουράμ, ένα σε κάθε ημίχρονο, ήταν αρκετά για να φέρουν την πρώτη νίκη της Κέρκυρας για το 2018 και πρώτη μετά από δέκα αγωνιστικές. Οι Φαίακες στο ντεμπούτο του Γιάννη Μαντζουράκη στον πάγκο, μετρούσαν οκτώ ήττες και δυο ισοπαλίες αλλά σήμερα πανηγύρισαν εντός έδρας νίκη επί του Πλατανιά με 2-0 και συνεχίζουν τον αγώνα τους για την αποφυγή του υποβιβασμού στην Football League.

Ο Πλατανιάς ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και είχε την υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία. Μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά στάθηκαν άτυχοι σε δύο περιπτώσεις, αφού η κεφαλιά του Τουράμ στο 40΄ και το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Επστάιν στο 45΄ σταμάτησαν στα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο διαιτητής Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι υπέρ των «Φαιάκων» σε μία εναέρια σύγκρουση του Τουράμ με τον τερματοφύλακα Κλιάιτς και ο Βραζιλιάνος επιθετικός ευστόχησε, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Κέρκυρα θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 59΄, όταν ο Κλιάιτς απέκρουσε το σουτ του Επστάιν, κυρίως όμως στο 61΄, με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά να «βγάζει» πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Τουράμ. Οι Χανιώτες όμως δεν κατάφεραν ποτέ να γίνουν απειλητικοί και στο 75΄ ο Παμλίδης έκλεψε τη μπάλα από τον Στάμου, προσπάθησε να αποφύγει τον Κλιάιτς χωρίς να τα καταφέρει, αλλά ο Τουράμ που ακολουθούσε τη φάση δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0 και να «κλειδώσει» την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του. Ο Πλατανιάς έμεινε και με δέκα παίκτες από το 81΄, λόγω αποβολής του Βάντερσον, και πλέον βρίσκεται σε εξαιρετικά δυσμενή θέση.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γιαννακόπουλος, Γεωργίου, Τουράμ, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ρόλε (78΄ Ζορμπάς), Ιωάννου, Μπαλάφας (73΄ Αρτυματάς), Επστάιν (69΄ Παμλίδης), Γρομητσάρης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μάνουελ Ρόκα): Κλιάιτς, Βάντερσον, Στάμου, Πετρόπουλος (88΄ Παπανικολάου), Καρυπίδης, Κοροβέσης (76΄ Γκρζέλτσακ), Δημούτσος, Ντουαλά (64΄ Στόιτσεφ), Μάλσα, Νίλι, Ενσικουλού

NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια