Ήττα λόγω… άμυνας ο ΠΑΟΚ (photos)

Τα πολλά λάθη στην άμυνα στοίχισαν στον ΠΑΟΚ, που γνώρισε τη φιλική ήττα με 4-3 από την Μπόχουμ, μιας και πέτυχε δύο αυτογκόλ.

Αν και επιθετικά οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ ήταν καλοί και κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, δημιουργώντας ευκαιρίες και πετυχαίνοντας τρία γκολ, αμυντικά η ομάδα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, λόγω έλλειψης συγκέντρωσης, όπως στη φάση του αυτογκόλ του Όλσεν.

Το πρώτο μέρος ήταν χορταστικό και καταιγιστικό, παρά τη δυνατή βροχή. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο φιλικό και στο 6’ ο Τζαβέλλας έκανε το σουτ, ο Πέρτελ έκανε λάθος και ο Περέιρα από κοντά έκανε το 1-0. Η απάντηση των Γερμανών ήρθε άμεσα, καθώς στο 9’ ο Χάμπερε έκανε τη σέντρα και ο Ρικάρντο Κόστα στην προσπάθειά του να διώξει, πέτυχε ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ με προβολή για το 1-1. Στο επόμενο λεπτό όμως, ο Περέιρα και πάλι με σουτ πέτυχε το 2-1 για τον «Δικέφαλο του Βορρά». Ο καλός ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε και στο 19’ ο Όλσεν έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 25’ η Μπόχουμ είχε δοκάρι σε σουτ του Τερόντε.

Στο 32’ ο Χούγκλαντ πέτυχε όμορφο γκολ με τακουνάκι, μετά από σέντρα του Πέρτελ για το 2-2. Στο 42’ ο ΠΑΟΚ συνέχισε τα δώρα, με τον Βίτορ να πετυχαίνει ένα αυτογκόλ, καθώς γύρισε την μπάλα στον Όλσεν κι εκείνος με λάθος κοντρόλ είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 2-3. Η βροχή στη συνέχεια σταμάτησε και ο Κίτσιου φρόντισε να ισοφαρίσει σε 3-3 με τον Κίτσιου να πιάνει το σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές και άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Δεν έλειψαν και πάλι τα αμυντικά λάθη, με τον Γλύκο να σώζει την κατάσταση σε δύο περιπτώσεις από λάθη συμπαικτών του. Στο 66’ ο Γκρέγκοριτς από κοντά έκανε το 3-4, μετά από σέντρα του Τερατσίνο. Άλλο γκολ δεν σημειώθηκε, με τον ΠΑΟΚ να μην είναι τόσο πιεστικός επιθετικά, ενώ η Μπόχουμ δεν απείλησε στα τελευταία λεπτά.

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Μακ, Γκολάσα, Μαντούρο, Πέλκας, Κίτσιου, Περέιρα, Λούκας

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Γλύκος, Σκόνδρας, Παπαγιαννόπουλος, Πούγγουρας, Τζιόλης, Μυστακίδης, Χαρίσης, Κάτσε, Κοροβέσης, Σαββίδης, Σαλπιγγίδης

Μπόχουμ: Ρίμαν (46΄ Λούτε), Μπάστιανζ, Φάμπιαν (46΄ Ράφαελ), Πέρτελ (46΄ Σίμουνεκ), Τσελότσι (46΄ Μπουλούτ), Λοζία, Φούγκλαντ, Χάμπερε, Τερατσινο, Γκρέγκοριτς, Τερόντε (46΄ Βαϊναλντουμ)

Ολυμπιακή Φλόγα: Περήφανος ο Ντούσκος - «Ήταν κάτι ξεχωριστό, κουβάλησα όλους τους Έλληνες»
Ολυμπιακοί Αγώνες: Με «Βασιλιά» Λεμπρόν, Κάρι και Ντουράντ η νέα Dream Team των ΗΠΑ - Προκαλεί τρόμο
Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών