Ολυμπιακός – Κέρκυρα 3-0: Η κριτική των «ερυθρόλευκων»

Εύκολο… απόγευμα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε άνετα 3-0 της Κέρκυρας και έκανε ένα ακόμα… βήμα για τον τίτλο. Το Onsports σας παρουσιάζει τη βαθμολογία των «ερυθρόλευκων».

Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα δεν συνάντηση την παραμικρή… δυσκολία κόντρα στους «Φαίακες» επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό της και χάρις στα τέρματα των Ντομίνγκεζ (8’), Μποτία (26’) και Χάρα (48’) πανηγύρισε την 21η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Το Onsports σας παρουσιάζει τη βαθμολογία των Πειραιωτών:

Ρομπέρτο 7
Ο Ισπανός άσος δεν αντιμετώπισε καμία σημαντική… απειλή από τους φιλοξενούμενους και θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν… τυχερός στην φάση του 91’ όταν το – μοναδικό αξιόλογο – σουτ από την Κέρκυρα με τον Γκόμες, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ελαμπντελαουί 7
Ο Νορβηγός έκανε καλό παιχνίδι, στην επανεμφάνισή του στην αρχική ενδεκάδα. Ήταν θετικός στις επεμβάσεις του στην άμυνα, ενώ βοήθησε σε μεγάλο βαθμό και στην επίθεση, δίνοντας στηρίγματα στον Ντοσεβί, αρχικά και εν συνεχεία στον Χάρα, που αγωνίστηκαν στα δεξιά.

Μαζουάκου 7
Ισχύει ότι και για τον δεξιό οπισθοφύλακα των «ερυθρόλευκων». Έκανε καλό παιχνίδι, δεν συνάντησε δυσκολίες στην άμυνα και βοήθησε με τις προωθήσεις του στην ανάπτυξη των Πειραιωτών από τα αριστερά.

Μποτία 8
Ο Ισπανός αμυντικός δείχνει να έχει επιστρέψει για τα… καλά στην ενεργό δράση. Ήταν θετικός στο πλευρό του Σιόβα, στο πρώτο ημίχρονο που αγωνίστηκε, ενώ συνδύασε την εμφάνισή του με γκολ, στο 26ο λεπτό με εύκολο πλασέ μέσα από την άμυνα.

Σιόβας 7
Θετική παρουσία από τον Έλληνα αμυντικό. Ο Σιόβας έδωσε πολλές «μάχες» με τον Μαρκόφσκι, όπου στις περισσότερες ήταν… νικητής, ενώ όποτε του δινόταν η ευκαιρία, απειλούσε στην επίθεση, όπως στην φάση του 26ου λεπτού, όταν είχε κεφαλιά στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Μποτία σκόραρε.

Μιλιβόγεβιτς 7
Ο Σέρβος ήταν θετικότατος, τόσο στον ρόλο του αμυντικού μέσου, μαζί με τον Εντινγκά, όσο και σε αυτή του κεντρικού αμυντικού, στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πέρασε δίπλα στον Σιόβα, με την είσοδο του Αφελάι και την αποχώρηση του Μποτία.

Εντινγκά 7
Καλό ματς από τον Αφρικανό. Έδωσε πολλές «μάχες» στην μεσαία γραμμή, έχοντας καλή συνεργασία με τον Μιλιβόγεβιτς, αρχικά και στην συνέχεια με τον Φορτούνη που πέρασε στον άξονα, στο δεύτερο ημίχρονο.

Ντοσεβί 7
Καλή εμφάνιση και από τον Γαλλοαφρικανό. Είχε πολλές επελάσεις από τα δεξιά, προκάλεσε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη περιοχή, ενώ έδωσε την θέση του στο 55ο λεπτό στον Μήτρογλου, προκειμένου ο Έλληνας να πάρει λεπτά συμμετοχής.

Φορτούνης 8
Αν δεν ήταν ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ σε μεγάλη φόρμα, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός θα μπορούσε να είχε πάρει τον τίτλο του καλύτερου της αναμέτρησης. Ήταν σημαντικός στην ανάπτυξη του παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων», τόσο από τον άξονα, όσο και από τα αριστερά, όπου είχε ξεκινήσει στο πρώτο μέρος, ενώ στην «επανάληψη» ήταν καλός στην μεσαία γραμμή.

Ντομίνγκεζ 9
Ο Αργεντίνος είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού το τελευταίο διάστημα. Μπήκε εξαιρετικά στον αγώνα, σκόραρε στην φάση του 8ου λεπτού με το απ’ ευθείας φάουλ, ενώ από τα πόδια του, ξεκίνησαν όλες οι καλές στιγμές για τους Πειραιώτες, όσο αγωνίστηκε.

Χάρα 7
Προσπάθησε σε μεγάλο βαθμό να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, στάθηκε άτυχος στην φάση του 40ου λεπτού, όταν δεν έπιασε σωστά την προβολή και απώλεσε σημαντική ευκαιρία, αλλά στην πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, στο 48’ με κεφαλιά, έγραψε το 3-0 για τους Πρωταθλητές Ελλάδας.

Αφελάι 6
Ο Ολλανδός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Δεν ξεκίνησε θετικά, μια και… έψαχνε τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά, ανέβασε… στροφές και προσπάθησε να σκοράρει, με… αποκορύφωμα την φάση του 90’ όταν το σουτ του έφυγε άουτ.

Μήτρογλου 6
Ο Έλληνας επιθετικός επέστρεψε από τον τραυματισμό του, είχε μερικές καλές επαφές με την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Κουτζαβασίλη.

Μπενίτες 7
Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Ντομίνγκεζ, προκειμένου να δώσει… ανάσες στον Αργεντίνο, έδειξε κινητικός, είχε μερικές καλές στιγμές, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, μια και στο 75’ ο τερματοφύλακας των «Φαιάκων» του αρνήθηκε το γκολ.