ΑΕΚ Β-Παναθηναϊκός Β 0-1: «Πράσινη» επικράτηση με Τσιριγώτη (photos+video)

Ο Παναθηναϊκός Β νίκησε 1-0 την ΑΕΚ Β στο ΟΑΚΑ.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός Β, καθώς επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ Β στο ΟΑΚΑ. Ο Τσιριγώτης πέτυχε το γκολ των «πρασίνων», με τον Γιούση να έχει δοκάρι στο 84’ για τους «κιτρινόμαυρους».

Η ΑΕΚ Β ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό Β, έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ωστόσο, απείλησε σε λιγοστές περιπτώσεις με μια κεφαλιά του Κοσίδη στο 16’, ενώ ένα καλό σουτ του Τζούντα Γκαρσία πέρασε δίπλα από την εστία του Χριστογεώργου.

Στο 44’ το σουτ του Μουστακόπουλου κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα των «πρασίνων».

Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ Β να απειλεί με κάποια σουτ του Γιούση και του Τζούντα Γκαρσία. Στο 78’ όμως ο Τσιριγώτης με πλασέ πέτυχε το 0-1 για τον Παναθηναϊκό Β.

Η Ένωση άγγιξε την ισοφάριση στο 84’, αλλά το σουτ του Γιούση τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Μιτάι, Μπάμπης (32’ Ρουκουνάκης), Μουστακόπουλος (85’ Γκολφίνος), Γερολέμου (46’ Χριστόπουλος), Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία (76’ Κορομηλάς), Κοσίδης.

Παναθηναϊκός Β (Χαβιέ Βάθκεθ): Χριστογεώργος, Σερπέζης (70’ Καραμπάς), Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Κρυπαράκος (70’ Καρβούνης), Σαρδέλης (85’ Κούτσις), Ρόμπι, Μαραθωνίτης (59’ Τσιτισφώτης), Μαρτίνης, Ηλιάδης.

Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/04) - Πού θα δείτε το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ και τη Super League